کفش مناسب چه کفشی است و باید در خرید ان به چه نکاتی توجه شود

5/5 - (6 امتیاز)

در خرید کفش مناسب باید خیلی وسواس به خرج دهید. زیرا پا قلب دوم انسان به شمار میرود. و محافظت از ان امری ضروری برای حفظ سلامتی است.شاید برا یشما نیز پیش امده باشد که کفش نامناسب پوشیداید و به پاهای خود اسیب رسانده اید. اگر میخواهید دیگر این اتفاق برای شما پیش نیاید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

یک کفش باید با توجه با کارایی های مختلف ویژگی های زیادی داشته باشد . ما در قسمت مقالات اسپورت پوش تمام ویژگی های کفش های مختلف را معرفی کرده ایم . پس در این مقاله فقط ویژگی های کلی کفش ها را مورد بحث قرار می دهیم.

کفش
کفش اسپرت

ویژگی های یک کفش مناسب برای پا

یک:زیبا و خوش رنگ باشد.

دو: جنس خوبی داشته باشد.

سه: زیره وروی کفش نرم باشد.

چهار:علاوه براینکه جنس خوبی داشته باشد قیمت مناسبی داشته باشد.

پنچم: سایز مناسبی داشته باشد.

ششم : وزن کمی داشته باشد.

سایز کفش

کفشی را بخرید که هم سایز پای شما باشد اگر کفش تنگ بخرید پاهایتان اذیت می شود و به ستون مهرهای شما اسیب میرساند. و اگر کفش گشاد نیز بخرید فرم پاهای شما را خیلی بزرگ تر نشان می دهد. از کجا بفهمیم کدام کفش سایز مناسبی برای پاهای ما دارد؟ هنگام خرید کفش در ذهن خود تصور کنید که قصد دارید با پاهای خود گیتار بزنید. کفش شما باید به اندازه ای باشد که فقط انگشتان پای شما راحت در کفش به پایین و بالا بروند.

به عبارت دیگر کفش باید با شکل پاهای شما مطابقت داشته باشد و برعکس نباشد. در نتیجه ، یک کفش جدید باید از نظر طول و عرض کاملا مناسب پای شما باشد. مهمتر از همه ، انگشتان پای شما به فضای کافی احتیاج دارند (به دلیل حرکت رول در هنگام راه رفتن تا 0.5 سانتی متر حرکت می کنند). این در مورد پاشنه ها صادق نیست ، که باید محکم از آنها حمایت شود. داشتن کفش پاشنه محکم یکی از مهمترین عوامل برای اطمینان از یک کفش مناسب است .

رنگ کفش

سعی کنید قبل انتخاب کتان بدانید که با لباس هایی میخواهید ان را بپوشید.اگر میخواهیدبا شلوارپارچه ای یا کتان کفش را بپوشید پیشنهاد من به شما کتانی مشکی است.

اگر میخواهیدکفش را با کت شلوار بپوشید از کفش کالج استفاده کنید.اگر کفش را میخواهید با شلوارلی بپوشید سعی کنید از کفش های به رنگ روشن مثل سفیدو … بپوشید.

سایز کفش
سایز کفش

جنس کفش

جنس کفش باید خوب باشد تا بتوانید ان را حداقل یک سال بوشید. هنگام خرید کفش از قیمت کفش نترسید سعی کنید کفشی را بخریدکه جنس خوبی داشته باشد.کفشی را انتخاب کنید که نرم باشد تا شماهنگام استفاده از کفش اذیت نشوید.

اطلاعات بیشتر:  نکات مهم در دوخت کت و شلوارباکیفیت

وزن کفش

وزن کفش یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به ان دقت کنیم . اگر کفش شما خیلی سنگین باشد پاهای شما را اذیت می کند.اگر کفش خیلی سبک باشد دوام کمتری دارد. البته این فرضیه در همه درست نیست . وزن کفش معمولا باید چیزی بین دویست گرم تا شیشصد گرم باشد. ولی کفش های پیاده روی و دوندگی بایدوزن کمتری داشته باشند. وزن این کفش ها باید بین دویست تا چهارصد گرم باشد.

قابلیت تنفس کفش

کفش اسکیچر
کفش اسکیچر

همه کفش ها باید قابلیت تنفس را نیز داشته باشند.یعنی کفش ها باید به گونه ای باشد که جریان هوا در ان جریان داشته باشدتا کفش مورد نظر عرق نکند و بوی بدنگیرد. اگر کفش شما تنفس پذیر نباشد . این کفش می تواند شما در مدت زمان کمی خسته کند.

انعطاف پذیری کفش

وقتی اندازه و عرض را به درستی انتخاب کردید ، باید توجه خود را به نرمی چرم و زیره کفش انعطاف پذیر معطوف کنید. انعطاف پذیری به معنای توانایی خم شدن است. بسیاری از افراد انعطاف پذیری زیره و نرمی روکش داخلی را با هم مخلوط می کنند. بنابراین ، باید آزمایش “خم شدن” را انجام دهید. اگر کفش را خم می کنید (یعنی پاشنه پا و ناحیه انگشتان پا را به طرف یکدیگر خم می کنید) و کف آن حالت V می گیرد ، کفش ها انعطاف پذیری مثال زدنی دارند.

درانتخاب کفش به این نکته نیز دقت کنید. کفش ها باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشند تا مدت زیادی میتوانید از انها استفاده کنیم . هنگام خرید کفش را تا حد امکان کفش را خم کنید اگر به راحتی خم شد نشانه داشتن انعطاف بالا است . البته در همه جا نیز نباید کفش ها انعطاف پذیری باشند . برای مثال کفش های وزنه برداری باید استحکام بالایی داشته باشند و به را حتی خم نشوند.

زیره کفش

زیره کفش شما باید بسیار نرم باشد تا هنگام راه رفتن به ستون مهره ها و پاها اسیب نرسد. علاوه بر این پاهای شما باید در جایی نرم قرار گیرند تا پاهای شما احساس ناراحتی نکند. البته نرم بودن زیره نباید باعث از بین رفتن سری کفش شود.

اطلاعات بیشتر:  نکاتی که در دوخت و خرید شلوارپارچه ای باید رعایت کنیم تا ضرر نبینیم

دوخت کفش

دوخت کفش باید چند لایه باشد هنگام خرید کفش کفی کفش را بردارید و به دوخت کفش دقت کنید. اگر دو دوخت الی سه دوخت دیدید ان کفش مناسب است شما است. زیرا دوخت کفش مناسب است و ازچند دوخت تشکیل شده است.

از فروشگاه ها و یا کفش فروشی های معتبر خرید کنید

از جاهایی کفش خود را بخریدکه دارای اعتبار باشند مثل اسپورت پوش . زیرا مغازه ها یا فروشگاهایی که دارای اعتبار است هیچ گاه اعتبار خود را با جنس بد پایین نمی اورد علاوه بر این قیمت های مناسبی دارد. به این دلیل که فروش زیادی دارند. ( فروش ییشترسود کمتر) البته نباید فراموش کنید شما به اندازه پولی که می پردازیدکیفیت بهتر تحویل می گیرید.

از برند های معتبرخرید کنید

از برندهایی کفش بخرید که  استاندارد های مورد تایید یک کفش مناسب را رعایت کرده باشند. و علاوه براین قیمت مناسبی داشته باشد. برای مثال برند پوما یا ادیداس یا نایک.

کفش مناسب با شرایط خود بخرید

اگر شما فردی دیابتی یا باردار هستید سعی کنید کفش مناسب به شرایط خود بخرید برای مثال افراد باردارباید کفش پهن و مناسب سایزخود بخرید زیرا در این دوران پاهای زنان نیم سایز بزرگ تر میشود. البته باید توجه داشته باشید که قبل خرید کفش از دکتر خود مشاوره بگیرید.

حتما هنگام خرید کفش جوراب بپوشید

حتما هنگام خرید کفش جوراب بپوشید زیرا کفش با جوراب زیبا میشود. و اگر جوراب نپوشیده باشید کفش به داخل پای شما نمیرود و مجبور میشوید که سایز بزرگتری بخرید و بعدا که با جوراب کفش را پوشید از خرید خود پشیمان میشوید.

سعی کنید کفش پاشنه بلندنپوشید

از پوشیدن کفش های پاشته بلند برای مدت های طولانی پرهیز کنید. کفش پاشنه بلند تمام فشار بر روی پاها و مهره کمر می اندازد و در طولانی مدت باعث اسیب به کمر و پاهای شما میشود.

سعی کنید کفش پهن نخرید

کفش هایی که زیره انها بزرگ است باعث میشود که پاهای شما خیلی بزرگ نشان داده شود. افرادی که پاهای کوچیک دارند می توانند از این کفش های پهن استفاده کنند. ولی توصیه من به افراد که پاهای بزرگ دارند استفاده نکردن از این مدل کفش ها است.

سعی کنید کفش خشک نخرید

سعی کنید کفش خشک نخرید زیرا کفش های خشک از پشت و جلو به پاهایش ما اسیب میرسانندو باعث زخمی شدن پشت پاهای شما میوشند. علاوه براین شما را از پوشیدن کفش پشیمان میکنند.

اطلاعات بیشتر:  شلوار جین مناسب چه شلواری است؟

کفش مناسب با مکانی که می رویدبخرید

ما انسان ها برای هر مکانی که ما می رویم یک کفش مخصوص تولید کرده ایم. برای مثال کوه نوردی و پیاده روی و مهمونی و…… هر کدام کفش مخصوص به خود دارند که باید ان را خریداری بکنیم . اگر بخواهیم با کفش ورزشی به کوه نوردی برویم احتمال اینکه از کوه بیوفتیم و به خود اسیب برسانیم را افزایش داده ایم .

کفش مناسب کوه نوردی

کفش مناسب کوه نوردی باید جنس بسیار خوبی داشته باشدعلاوه بر این سر نخورد تا بتوانیم در کوه نوردی از ان استفاده کنیم. بهترین مارک های کوه نوردی برند های قارتال وبرند لاوان است. ما در مقاله ای دیگر در باره ی این موضوع توضیح داده ایم پیشنهاد می کنیم ان مقاله را نیز بخوانید.

کفش مناسب برای پیاه روی

کفش مناسب پیاده روی باید ویژگی های ازجمله وزن کم ، قابلیت تنفس ، انعطاف پذیری بالا داشته باشد. یکی از برندهای خوب ایرانی وی ای پی 5861 است .

کفش مناسب دوندی

کفش دوندگی نیز باید خیلی نرم باشد علاوه برای باید وزن می دشته باشد. قابلیت تنفس ، انعطاف پذیری دو تا از ویژگی های دیگر این مدل کفش ها است. بهترین مدل کفش دوندگی کفش رانینگ است. زیرا تمام مشخصات بالارا دارد.

کفش مناسب برای مهمونی ها

سعی کنید در مهمانی ها از کفش هایی مثل کالج ، نیم بوت و غیره استفاده کنید . زیرا این کفش ها بسیار لاکچری و زیبا هستند و شخصیت شما را در میان اقوام ها بالاتر میبرد. البته اگر از شلوار جین استفاده می کنید بهتر است که از کتانی برای ست کردن استفاده کنید.

کالج
کالج

نتیجه گیری

کفش مناسب باید ویژگی های از جمله،  زیبا بودن، جنس با کیفیت، سایز مناسب پایمان،  وزن سبک، قابلیت تنفس،  انعطاف پذیری وغیره را داشته باشد. همه ما باید از کفش هایی استفاده کنیم که به بدنمان اسیب نرسانند . و برای قلب دومان همان پا خیلی راحت و نرم باشند. ما باید برای هر شرایط کفش مناسب برای همان شرایط را بپوشیم تا به خودمان اسیب نرسانیم .برای مثال ما نمیتوانیم کفش مناسب فوتبال را در کوه نوردی بپوشیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «کفش مناسب چه کفشی است و باید در خرید ان به چه نکاتی توجه شود»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید