در خرید کفش ورزشی به چه نکاتی باید توجه کنیم تا به خودمان اسیب نرساند

5/5 - (1 امتیاز)

پیاده روی ، دویدن، ورزش کردن برای سلامت انسان مفید است و هریک کفش ورزشی مناسب به خود را دارد .برای مثال حواسمان باشد که هنگام پیاده روی از کفش مخصوص پیاده روی استفاده کنیم . تا به بدن خود اسیب نزنیم.

بیشتر افراد هنگام ورزش کردن به کفش ورزشی خودشان اهمیت نمی دهند. و به همین دلیل به پاها و ستون مهرهایشان اسیب می سانند. اگر قصد دارید از این دسته ازافراد نباشید تا اخر این مقاله با ما باشید.

کفش ورزشی مناسب چه کفشی است

یک : راحت باشد و به ستون مهرهایمان اسیب در نرساند.

دو : بسیارزیبا و یا جذاب باشد.

سه : به اندازه پولی که میپردازیم جنس خوبی داشته باشد.

چهار : نه گران باشد و نه ارزان ( زیرا هر ارزانی بی حکمت نیست)

کفش ورزشی
کفش ورزشی

نکاتی که در خرید کفش باید رعایت کنیم

هیچ وقت از کفش های چند منظوره و کفش هایی که مناسب ورزش مورد نظر نیستند استفاده نکنید!

برای مثال کفش های دویدن راحت و سبک و انعطاف پذیر هستند و از لایه های اضافه تری تشکیل شده اند تا برای ضربه گیری مناسب باشند. ولی کفش پیاده روی کمی سفت و محکم هستند. اگر هم پیاده روی می کنید و هم می دوید باید برای هر کدام یدونه کفش مجزا بخرید.

وزن کفش ورزشی

از اضافه وزن خودداری کنید. وقتی برای اولین بار کفش را بر می دارید ، احساس می کنید که یک بسته شش تایی یا یک قوطی خالی را برداشته اید. سبک ترین کفش ها لزوماً بهترین نیستند ، اما از سنگین ترین کفش ها باید اجتناب کرد. اینگونه فکر کنید. اگر چرخ های فولادی و لاستیک های 7 لایه را روی ماشین خود قرار دهید ، خودرو خود را مجبور می کنید تا در مسافت یکسان کار بیشتری انجام دهد. این برای بدن شما نیز یکسان است: زانوها و پاهای شما شاد نخواهد بود. خوشبختانه ، حتی اگر به صورت آنلاین کفش می خرید ، می توانید وزن یک کفش را به راحتی بفهمید و این عدد را با سایرین مقایسه کنید.

پاهای خود را بشناسید

همان طور که همه ما می دانیم همه ی انسان هادو پنچه و ده انگشت دارندولی جدا از این مسائل مدل پاهای افراد با یکدیگر متفاوت هست. برای مثال افرادی پاهای که زائده استخوانی دارند! و یا پاهایی با انگشتانی که قوز دارند و…..

اما نگران نباشید امروزه برای همه نوع پا کفش های زیبا و مناسب تولید میشود. و شما میتوانید کفش هایی برای خود انتخاب کنید که مناسب شما باشد.

پاهای که زائده استخوانی اند

در محل اتصال انگشت شست پا بر روی مفصلم مکن است، یک بیرون امدگی وجود داشته باشد. یکی از مهم ترین دلایل وجود این بیرون امدگی استفاده از کفش های نامناسب است

بهترین انتخاب برای افراد کفش های جلو بسته است که کاملا پا را در بگیرد؛ این افراد میتوانند از کفش های چرم با کفی نرم استفاده کنید.

پاهایی با انگشتانی که قوز دارند

در بعضی از افراد فرم انگشتان پا متفاوت است یعنی مفاصل کمی خمیدگی رو به بالا دارند . در این صورت افراد هنگام پوشیدن کفش با مشکلاتی روبرو می شود و در نتیجه روی انگشتان پا قرمز می شد یا تاول می بزند!

اطلاعات بیشتر:  معرفی پارچه پلی آمید

به طور کلی این نوع پاها ارثی است و از پدر و مادر به فرزندان منتقل می شود. این نوع افراد باید ازکفش های بسیار نرم و جلو باز استفاده کنند. تا پا هایشان اذیت نشود.

سایز کفش ورزشی

جعبه انگشتان ناحیه ای از کفش است که انگشتان پای خود را در آن قرار داده اید .اگر یک جفت کفش پیدا کردید که دوست دارید اما کمی در اطراف انگشتان پا و در سمت چپ و راست گوی پای شما تنگ است . سایز دیگری را امتحان کنید. برخی از کفش ها بسیار باریک هستند و برخی دیگر طوری طراحی شده اند . که در ناحیه انگشتان پا بسیار پهن باشند. در اطراف خرید کنید. انگشتان پای شما نباید در جلوی کفش قرار داشته باشند . و پاهای شما باید به راحتی روی پای شما بنشینند . بدون این که احساس کنید در نایبینی نشسته اند. همچنین ، مطمئن شوید که ایستاده اید . و قبل از تصمیم گیری در مورد این که در این ناحیه بسیار تنگ است . یا زیاد از دست داده اید ، راه بروید/بدوید. بدون این که تمام وزن خود را روی کفش فشار دهید ، نمی توانید تصمیمی بگیرید.

طول کفش
در بیشتر افراد اندازه پای چپ با پای راست با هم فرق می کنند. معمولا پای چپ نیم سایز بزرگتر از ای راست است. و باید دقت داشته باشید که هگنام خرید کفش ورزشی کفش را با پای چپ اندازه گیری کنید . در جلوی کفش به اندازه ۱٫۲ سانت با بلند ترین انگشت پای بزرگتر باید فاصله باشد. توچه کنید که پاشنه پایتان در کفش نلغزد و در صورت وجود این حالت سایز کوچکتر کفش را امتحان کنید. همه انگشت تان پا باید با رویه کفش فاصله مناسب داشته باشند تا در هنگام پیاده روی و دویدن به آنها فشار وارد نشود.


عرض کفش
عرض کفش نیز بسیار مهم است ولی در بیشتر اوقات این مورد را افراد نادیده می گیرند. هنگامی که کفش را می پوشید نباید کناره های آن از فرم اصلی خارج شوند. اگر کناره کفش به پاهایه فشار وارد می کند این کفش برای شما مناسب نیست و باید کفش های پهن تر را انتخاب کنید. کفش های پیاده روی و دویدن مانند کفش های مهمانی نیستند و دلیلی برای به زور جا دادن پا در کفش وجود ندارد.

کفش ها باید مناسب پاهایتان باشند

به این موارد ریز دقت کنید. در خرید کفش ورزشی سعی کنید که لاکچری خرید نکنید حتما کفش رابپوشید و در فروشگاه حداقل چند قدم راه بروید و یا بدوید بعد اینکه مطمئن شدید که کفش مناسب پاهای شماست ان را تهیه کنید.

رویه کفش ورزشی

رویه کفش باید از جنس های خوبی مثل کتان باشد و در ان مواد شیمیایی به کار رفته باشد تا از بروز حساسیت های پوستی جلو گیری کند و به تهویه هوا کمک کند تا قارچ پوستی به وجود نیاید.

رویه کفش باید دارای سوراخ هایی برای عبور وخروج جریان هوا داشته باشد تا ما هنگام دویدن و پیاده روی پاهایمان را خمک نگه دارد تا پاها یمان کمترعرق کند همچنین برای محافظت در برابر بیماری های قارچی مقاوم تر است.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند روبرتو کاوالی

انواع کفش ورزشی

کفش پیاده روی

 راه رفتن یکی از کارهایی است که هر تنسان در طول روز انجام میدهد . اسیب نرسیدن به پا هنگام پیاده یک نکته بسیار مهمی است. همین موضوع درباره پاشنه کفش هم صادق است. کفش مناسب پیاده روی باید ویژگی های از جمله سبکی ، انعطاف پذیری ، نرمی،  عبور جریان هوا و… داشته باشد. یکی از بهترین کفش ها در این حوضه کفش رانینگ است.

افرادی زیادی در خرید کفش اشتباه میکننددر زیر چند تا از اشتباهات رایچ را بررسی کرده ایم

خریدن کفش به خاطر زیبایی ان

برخی از ورزشکاران و دوندگان به زیبایی کفش بیش از همه چیز اهمیت میدهند . یکی از متخصصان اسپورت پوش درباره ی ورزشکارانی که در خرید کفش ورزشی فقط از روی ظاهر آن را می‌خرند میگوید که این افراد بعد از چند هفته بازمی‌گردند و می‌گویند کفش پای آن‌ها را اذیت می‌کند . پس قبل از زیبایی کفش به اندازه و راحتی و جنس کفش ورزشی دقت کنید.

خرید کفش تنگ

بعضی از افراد کفش ورزشی تنگ می خرند تا پاهایشان را کوچک نشان دهد . ولی کفش ورزشی تنگ باعث ایجاد مشکلاتی زیادی مانند تاول و سیاه شدن ناخن پا و قرمز شدن پا می‌شود. زنان ورزشکار در بیشتر اوقات کفش‌هایی را انتخاب می‌کنند که درست به پاها یشان بچسبدولی این کار بسیار اشتباه است.

برای آن که ببینید یک کفش برایتان اندازه است یا نه می‌توانیم چند قدم راه بروید و انگشتان پاهایتان را در کفش حرکت دهید و اگر انگشتان پایتان در کفش راحت بودکفش مورد نظر خود را تهیه کنید. توجه داشته باشید که کفش مورد انتخاب شما نباید پیش از حد گشاد باشد

اندازه‌گیری پا در زمان اشتباه

بسیاری از افراد در اول روز برای خرید کفش اقدام می کنند یا اول صبج پای خود را برای برای خرید اینترنتی اندازه می‌گیرند تا سایز کفششان را انتخاب کنند. اما همان کفشی که صبح ممکن است به خوبی اندازه‌تان باشد ممکن ساعت شش عصر برایتان تنگ شود!

در واقع پاها ی انسان از طلوع صبح تا حدود ساعت ۴ بعداز ظهر شروع به بزرگ شدن می‌کنند و در این ساعات به بزرگترین سایز خود می‌رسند. پس بهترین زمان برای اندازه‌گیری پا یا خرید کفش به ویژه کفش ورزشی، در این ساعات است.

انتخاب یک سایز کفش در همه برندها

بسیاری از مردم فکر می‌کنند سایز پاهایشان درتمام برند ها یک عدد مشخص است. برای مثال اگر کفش ورزشی نایکی را با سایز چهل می‌خرند، برای خرید اسیکس نیز به سراغ همین سایز می‌روند. اما سایز کفش ها در برندها و مدل‌های مختلف متفاوت است. این تفاوت به علت نوع فرم پا، فرم رویه کفش وکارخانه محصول است که کفش در انجا دوخته شده و است

پس هر بار که کفش برای خرید اقدام می کنید ، پایتان را برای همان مدل کفش اندازه بگیرید و سایز درست را انتخاب کنید نه سایزی که به آن عادت هر بار میخرید.

کفش ورزشی مناسب دویدن

همانطور که تا ایجا خوانده اید هر ورزشی کفش مخصوص به خود را دارد. دویدن نیز کفش مخصوص به خود را دارد. کفش مناسب دویدن نیز باید بسیار مقاوم در عین این حال نرم و انعطاف پذیر باشد .وزن کفش مناسب دویدن برای باید چیزی بین 100تا300 گرم با شد . دویدن از کفش نایک و ایداس میتوانید استفاده کنید. برای خرید کفش نایک و ادیداس نیز میتوانید به فروشگاه ما سر بزنید.

اطلاعات بیشتر:  لیست 10 فروشگاه گران قیمت لباس جهان

کفش ورزشی فوتبال

در کفش فوتبال، باید قسمت فوقانی با تکنولوژی خاصی دور دوزی شود تا قدرت شوت زنی و حفظ توپ را افزایش دهد. در واقع کفش ورزشی فوتبال باید به گونه ای باشد که حرکات پا را محدود نکند. شما باید هنگام انتخاب کفش ورزشی زمین فوتبالی که میخواهید دران بازی کنید را در نظر بگیرید اگر در زمین چمن بازی می کنید بهترین انتخاب کفش استوک است.

استوک فوتبال چیست؟

به میخ هایی که در زیر کفش فوتبال وجود دارد استوک نامیده می شود که دارای انواع مختلفی از جمله پلاستیکی و فلزی و لاستیکی هستند و به شکل های مختلفی در زیر کفش طراحی می شوند که قابلیت جدا سازی و تعویض دارند. گونه های پرسی استوک های فوتبالی نیز تولید می شوند که بیشتر در تمرین ها استفاده میشود. کفش های استوک دارای انواع مختلفی هستند. از هر استوک در مواقع خاصی استفاده میشود که به زمین بازی بستگی دارد. استفاده از کفش های استوک فلزی در برخی از لیگ ها به دلیل احتمال آسیب رسیدن به بازیکنان در هنگام برخورد ممنوع هستند .

کفش مناسب فوتسال

کفش ورزشی مناسب فوتسال نیز باید ویژگی های زیادی داشته باشد از جمله انها باید سبک باشد، ایجاد جریان تنفس پا ، مقاوم باشد ،قدرت ضربه زنی را نیز افزایش دهد. وزن کفش فوتسال چیزی بین 200تا300گرم باید باشد. قیمت کفش های فوتسال در بازار ایران از 100 هزار تومن تا چند میلیون تومن موجود است و شما در قبال پولی که میپردازید محصول خوب تحویل میگیرید.

البته شایان به ذکر است که هر کفش گرانی خوب نیست؟

کفش مناسب بدنسازی

خیلی مهم است که هنگام برداشتن وزنه و انجام تمرینات قدرتی، کفش شما علاوه بر محکمی دارای زیره‌ی نازک و صاف باشد تا دقیقا به زمین بچسبد و تا هنگام بلند کردن وزنه تعادل خود را از دست ندهید. این نکته زمانی مهم می شود که شما اهل بلند کردن وزنه و دمبل های بسیار سنگین باشید.دقت داشته باشید کفش رانینگ و مخصوص پیاده و دویدن است. و برای انجام تمرینات بدنسازی طراحی نشده‌اند و با وارد آوردن فشار بیش از حد بر ستون مهره‌ها، باعث به وجود امدن درد بدن و فرم نگرفتن بدن می‌شوند.

کفش حرکت بدنسازی
کفش حرکت بدنسازی

کفش مناسب کوه نرودی

کوه نرودی نیز کفش مخصوص به خود را دارد در پایین شما را با ویژگی های کوه نوردی اشنا میکنیم .

یک : کفش باید راحت باشد و در عین این حال بسیار محکم و .

دو:اندازه و شکل کفش تغییر نکند.

۳-  برای صعودهای اصطکاکی قابل انعطاف باشد.

۴-  در صعودهای عرضی و طولی باید لبه های سفت و سختی داشته باشد.

۵-  پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است سخت و محکم باشد.

۶- کف کفش با دوام و لبه های کناری آن با کیفیت باشد.

۷-  کفش ضمن آنکه قوزک پا را محافظت می کند باید بیش ترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند.

۸-  کفش باید سبک، قوی و بادوام باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید