تاریخچه هودی

5/5 - (1 امتیاز)
تاریخچه هودی
تاریخچه هودی

بسیاری از لباس‌ها به اندازه هودی (باعنوان عرق‌پوش کلاهدار) از گرایش‌های مد پیروی نکرده‌اند. با این حال، معنی و جایگاه هودی ها دائما تغییر کرده و دوباره اختراع شده است. امروزه می‌توانید هودی را تقریباً روی همه افراد بدون در نظر گرفتن کشور یا پیشینه اجتماعی ببینید. در اینجا خلاصه ای کوتاه از تاریخچه هودی ارائه می دهیم پس تا اخر این مقاله با ما باشید.

تاریخچه هودی قرن دوازدهم

اولین ظاهر محبوب هود به عنوان بخشی از پوشاک به قرون وسطی اروپا برمی گردد. در آن روزها راهبان تونیک‌های کلاه‌دار می‌پوشیدند . و کارگرانی که در بیرون کار می‌کردند برای محافظت از خود در برابر باران و برف از کلاه‌هایی استفاده می‌کردند. که به شنل‌های خود وصل می‌شدند. در آن روزها، تنها هدف اصلی هود محافظت در برابر شرایط آب و هوایی سخت بود و باید تا حد امکان ساده باشد. به هر حال، اصطلاح “هودی” از کلمه آنگلوساکسون “هود” گرفته شده است که منشأ این کلمه همان کلمه انگلیسی “hat” دارد.

تاریخچه هودی :نوآوری های گرمکن

قبل از اینکه هودی به شکلی که امروزه می‌شناسیم و می‌پوشیم تکامل پیدا کند، سویشرت‌ها لباس‌های معمول ورزشی و کار در فضای باز بودند. برند آمریکایی Champion پس از توسعه فرآیندی که امکان استفاده از مواد ضخیم‌تر مانند پنبه فرانسوی را فراهم می‌کرد، در تولید سویشرت‌ها پیشگام شد. سپس، در سال 1930، Champion برای گرم نگه داشتن کارگران در شمال ایالت نیویورک، اولین کاپوت را بر روی یک سویشرت دوخت و بدین ترتیب در هودی نیز پیشگام شد. در سال‌های بعد، قهرمان و راسل اتلتیک به ارتش ایالات متحده و انگلیس لباس‌های ورزشی از جمله هودی برای تمرینات تمرینی و لباس‌های تفریحی ارائه کردند.

 تاریخچه هودی :نوآوری های گرمکن
تاریخچه هودی :نوآوری های گرمکن

دهه 1960: هودی به عنوان مد دانشگاهی

از دهه 1960، دانشگاه ها شروع به چاپ نام و نشان خود روی هودی های دهه 60 و 70 کردند. این پدیده امروزه هم برای سوئیشرت ها و هم برای هودی ها گسترده است: به ویژه در ایالات متحده آمریکا و همچنین در سراسر جهان. این بخش مهمی از تاریخچه هودی بود و به محبوبیت هودی در بین مخاطبان بین المللی کمک کرد.

اطلاعات بیشتر:  تمام نکاتی که هنگام انتخاب کفش بوکس باید به آن توجه کنیم؟

تاریخچه هودی (دهه 1970): ظهور هودی

همانطور که فرهنگ هیپ هاپ نیویورک بیشتر و بیشتر در سطح جهانی محبوب شد، هودی نیز به طور فزاینده ای محبوب شد. در ابتدا، به ویژه هنرمندان گرافیتی، برای پنهان کردن هویت خود از پلیس، در حالی که به طور غیرقانونی ساختمان های عمومی یا متروی نیویورک را برچسب گذاری می کردند، کاپوت می پوشیدند. گفته می شود حتی امروزه نیز برخی از سمپاش ها هودهای خود را با توجه به اندازه هود خود انتخاب می کنند.

از آنجایی که هودی در اوایل دهه 1970 به دلایل مشابه اغلب توسط مجرمان خرده پا پوشیده می شد. مفهومی منفی داشت (و تا حدی هنوز هم دارد). اما، هنگامی که فیلم کالت راکی ​​در سال 1976 اکران شد، عرقچین کلاهدار سرانجام جایگاهی نمادین به دست آورد. بازیگر اصلی راکی ​​بالبوآ (با بازی سیلوستر استالونه) در اکثر صحنه‌های تمرینی از هودی خاکستری استفاده می‌کند . و از بوکسور آماتور به قهرمان سنگین وزن جهان می‌رسد.

دهه 1990: هودی ها تجاری شدند

پس از اینکه هیپ هاپ نه تنها موفقیت فرهنگی بلکه اقتصادی به دست آورد . سرانجام هودی در مجموعه لباس های ورزشی خانه های مد بزرگ مانند رالف لورن و تامی هیلفیگر قرار گرفت. مفهوم نسبتاً منفی نزدیک بودن به جرم و جنایت (و گرافیتی) به سرعت به یک ارتباط مثبت، جالب و شهری تبدیل شد. با این حال، مفاهیم کمی منفی هنوز حداقل تا اوایل دهه 2000 ادامه داشت.

یکی از نمونه ها «ممنوعیت هودی» از سال 2005 است که مرکز خرید بلوواتر در کنت (بریتانیا) بازدیدکنندگان خود را از پوشیدن هودی منع کرد (به طور متناقض، خود مرکز خرید در تمام مدت به فروش هودی ادامه داد). قابل ذکر است، در دوره ممنوعیت، اصطلاح “هودی” به طور رسمی مورد استفاده قرار گرفت. پیش از این، هودی عمدتاً در گفتمان‌ها و بیانیه‌های رسمی به‌عنوان «عین‌شرت کلاهدار» شناخته می‌شد.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند کلوئه

2012: تریوان مارتین و “راهپیمایی میلیونی هودی”

توجه رسانه ها دوباره بر روی هودی در سال 2012 متمرکز شد . زمانی که تریوون بنجامین مارتین توسط جورج زیمرمن در سن 17 سالگی توسط اسلحه گرم کشته شد. در غروب 26 فوریه، این نوجوان آفریقایی-آمریکایی تبار در راه بازگشت به خانه نامزد پدرش در سنفورد، فلوریدا بود. زیمرمن، یکی از اعضای سازمان دیده بان، مارتین را دید و او را به عنوان مظنون به پلیس گزارش داد. چند لحظه بعد مشاجره در گرفت و زیمرمن به قفسه سینه مارتین شلیک کرد.

زیمرمن در جریان این برخورد مجروح شد و ادعا کرد . که برای دفاع از خود عمل کرده است .به همین دلیل است که در ابتدا به هیچ جرمی متهم نشد. پلیس گفت هیچ مدرکی برای رد ادعای دفاع شخصی وی وجود ندارد . و قوانین فلوریدا “بایستید” به پلیس اجازه دستگیری یا حتی طرح هر نوع اتهام جنایی را نمی داد. پس از اینکه رسانه های ملی و بین المللی این حادثه را مطرح کردند . سرانجام زیمرمن محاکمه شد: با این حال، در نهایت هیئت منصفه او را در قتل عمد و قتل درجه دو در جولای 2013 بی گناه تشخیص داد.

پس از مرگ مارتین، تظاهرات، راهپیمایی ها و اعتراضات در سراسر ایالات متحده برگزار شد. به دنبال آن یک بحث ملی در مورد مشخصات نژادپرستانه و قوانین “ایستاده باشید”. یکی از راهپیمایی‌های بزرگ‌تر، به‌اصطلاح «راهپیمایی میلیونی هودی»، با الهام از سبک لباس‌پوشی ترایون، در 21 مارس در میدان یونیون در منهتن، شهر نیویورک برگزار شد. مردم برای نشان دادن حمایت خود از مارتین و مخالفت با ظاهری که علیه نوجوانان غیر سفیدپوست در هودی پوشان استفاده می شود، هود می پوشیدند.

امروزه: یک کلاسیک همه کاره روزمره

این روزها. دنیای مد بدون هودی نمادین یکسان نخواهد بود . که دیگر به‌عنوان یک لباس کاملاً شورشی که فرهنگ هیپ‌هاپ دهه‌های 70 و 80 را تجسم می‌کند، پوشیده نمی‌شود. در عوض، می‌توانید ژاکت کلاهدار را ببینید که در تمام گروه‌های سنی و طبقات اجتماعی پوشیده شده است. اکنون این یک لباس همه کاره است که اگر به روشی خاص پوشیده شود، حتی می تواند تا حدودی پیچیده و شهری به نظر برسد. با این وجود، مرگ ترایون مارتین تاکید می کند که تاریخ طولانی هودی چقدر مرتبط و شدید بوده و هنوز هم هست.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند کواچ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید