نحوه تمیز کردن و مراقبت از تی شرت نخی

5/5 - (1 امتیاز)
نحوه تمیز کردن و مراقبت از تی شرت نخی
نحوه تمیز کردن و مراقبت از تی شرت نخی

ما چند دستورالعمل ساده در مورد نحوه تمیز کردن و مراقبت صحیح از یک تی شرت نخی را بیان می کنیم. با در نظر گرفتن 9 قانون زیر می توانید به طور قابل توجهی پیری طبیعی تی شرت های نخی خود را کاهش دهید . و در نهایت عمر آنها را افزایش دهید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از تی شرت نخی

1.تی شرت نخی را کمتر بشویید

این قطعاً توصیه خوبی در مورد لباسشویی شما است. برای طول عمر و دوام بیشتر، یک تی شرت نخی فقط در صورت نیاز باید شسته شود. اگرچه پنبه باکیفیت مقاوم است، اما هر شستشو باعث ایجاد استرس در الیاف طبیعی آن می شود و در نهایت منجر به پیری سریع و محو شدن تیشرت شما می شود. بنابراین، شستشوی کمتر احتمالاً یکی از مهم ترین نکات برای افزایش طول عمر سه راهی مورد علاقه شما است.

هر شست‌و‌شو همچنین تأثیرات زیست‌محیطی (هم از نظر آب و هم از نظر انرژی) دارد و شستشوی کمتر می‌تواند به کاهش مصرف آب شخصی و ردپای کربن شما کمک کند. در جوامع غربی، روال شستن لباس ها اغلب بر اساس عادت (مثلاً شستن بعد از هر بار پوشیدن) است تا نیاز واقعی (مثلاً شستن در هنگام کثیف). شستن لباس ها درست در مواقع لزوم، مطمئناً غیربهداشتی نیست، اما در عوض به یک رابطه پایدارتر با محیط زیست کمک می کند.

2.با رنگ های مشابه بشویید

سفید با سفید! شستن رنگ های روشن تر با هم کمک می کند تا سفیدی تازه تیشرت های تابستانی خود را حفظ کنید. با شستن رنگ های روشن با هم، خطر خاکستری شدن یک تی شرت سفید یا حتی رنگ شدن (فکر کنید صورتی) توسط لباس دیگری را کاهش می دهید. معمولاً رنگ‌های تیره‌تر را می‌توان با هم وارد دستگاه کرد، مخصوصاً زمانی که قبلاً چند بار شسته شده باشند. مرتب کردن لباس‌های شسته شده بر اساس انواع پارچه، نتایج شستشوی شما را بیشتر بهینه می‌کند: لباس‌های ورزشی و کار ممکن است نیازهای متفاوتی نسبت به یک پیراهن تابستانی فوق‌العاده ظریف داشته باشند. اگر در مورد نحوه شستن لباس جدید مطمئن نیستید، نگاهی سریع به برچسب مراقبت همیشه کمک می کند.

3. سرد بشویید

یک تی شرت 100% نخی گرما را دوست ندارد و حتی اگر خیلی داغ شسته شود می تواند جمع شود. واضح است که مواد شوینده در دماهای بالاتر بهتر عمل می کنند و همین امر باعث می شود تعادل مناسب بین دمای شستشو و تمیز کردن موثر پیدا شود. تی‌شرت‌های تیره‌تر را معمولاً می‌توان کاملاً سرد شست، اما توصیه می‌کنیم تی‌شرت سفید پرفکت Sanvt را با دمای حدود 30 درجه بشویید (یا در صورت نیاز می‌توان آن را با دمای 40 درجه شست).

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند K-Swiss

شستن تی‌شرت سفید در دمای 30 یا 40 درجه، ماندگاری بیشتر تی‌شرت را تضمین می‌کند و خطر هر گونه رنگ‌آمیزی ناخواسته مانند لکه‌های مایل به زرد زیر حفره‌های بازو را کاهش می‌دهد. با این حال، شستن در دمای نسبتاً پایین اثرات زیست محیطی و هزینه های شما را نیز کاهش می دهد: کاهش دما از 40 به 30 درجه می تواند مصرف انرژی را تا 35 درصد کاهش دهد.

4.تی شرت نخی را از داخل بشویید

با شستن تی‌شرت‌ها از داخل به بیرون، ساییدگی اجتناب‌ناپذیر در قسمت داخلی پیراهن اتفاق می‌افتد در حالی که ظاهر بیرونی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. این امر خطر تیرگی ناخواسته و پر شدن پنبه طبیعی را کاهش می دهد. همچنین تی شرت ها را از داخل خشک کنید. این بدان معنی است که پتانسیل محو شدن نیز در سمت داخلی لباس اتفاق می افتد در حالی که سطح بیرونی آن دست نخورده باقی می ماند.

5. از مواد شوینده مناسب استفاده کنید

در حال حاضر شوینده های سازگار با محیط زیست بیشتری در بازار وجود دارد که بر پایه مواد طبیعی ساخته شده اند . و در عین حال از مواد شیمیایی (بر پایه روغن) اجتناب می کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید . که حتی «شوینده‌های سبز» نیز فاضلاب را آلوده می‌کنند – و اگر به مقدار زیاد استفاده شوند . می‌توانند به لباس‌ها آسیب برسانند . زیرا می‌توانند حاوی گروه‌های مختلفی از مواد باشند. از آنجایی که هیچ گزینه 100% سبز وجود ندارد . به یاد داشته باشید که استفاده از مواد شوینده بیشتر باعث تمیزتر شدن لباس شما نمی شود. هرچه لباس های کمتری در ماشین لباسشویی قرار دهید، مواد شوینده کمتری مورد نیاز است. همین امر در مورد لباس هایی که کم و بیش کثیف هستند نیز صدق می کند. همچنین در مناطقی که آب نسبتاً نرم دارند، می توان از مواد شوینده کمتری استفاده کرد.

اطلاعات بیشتر:  معرفی عطرهای تام فورد

6.خشکشویی نکنید

تیشرت نخی
تیشرت نخی

شایان ذکر است که تمام محصولات پنبه ای دارای انقباض طبیعی هستند که معمولاً در طول فرآیند خشک شدن اتفاق می افتد. خطر انقباض را می توان با اجتناب از خشک کن و به جای آن با هوا خشک کن کاهش داد. در حالی که گاهی اوقات ممکن است خشک کردن خشک کن یک راه حل مناسب باشد . اما مطمئناً تی شرت بهترین حالت را دارد که آن را آویزان کنید. هنگامی که لباس‌هایتان را با هوا خشک می‌کنید، از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید تا از محو شدن ناخواسته رنگ‌ها جلوگیری کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد: محصولات 100٪ پنبه معمولاً گرمای بیش از حد را دوست ندارند. برای کاهش چروک و کشش ناخواسته، پارچه های نخی ظریف را باید روی یک ریل آویزان کرد. نرفتن از خشک کن نه تنها تاثیر مثبتی بر دوام تی شرت شما دارد، بلکه تاثیر محیطی زیادی نیز دارد. انرژی خشک کن های خشک کن به طور متوسط ​​تا پنج برابر یک ماشین لباسشویی استاندارد نیاز دارند، به این معنی که با اجتناب از خشک کردن کامل خشک کن، می توان ردپای کربن یک خانواده را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

7. اتو روی عقب

بسته به نوع پارچه تی شرت، پنبه می تواند کم و بیش مستعد چین و چروک و چروک شدن باشد. با این حال، با استفاده صحیح از تی‌شرت‌ها هنگام بیرون آوردن آن‌ها از ماشین لباس‌شویی، می‌توان چین و چروک را به حداقل رساند. و می‌توانید به هر لباس کشش یا تکان دادن ملایم بدهید تا به شکل خود برگردند.

مراقب دور یقه و شانه ها باشید: در اینجا نباید آن ها را زیاد بکشید زیرا نمی خواهید تی شرت حالت خود را از دست بدهد. اگر ماشین لباسشویی شما دارای تنظیمات خاصی است که امکان کاهش چین و چروک را فراهم می کند، می توانید از آن برای جلوگیری از چین و چروک استفاده کنید. کاهش چرخه چرخش برنامه شستشو نیز به کاهش بیشتر چروک شدن کمک می کند، اما این بدان معناست که تیشرت شما هنگام بیرون آمدن از ماشین لباسشویی کمی مرطوب می شود.

اگر یک تی شرت نیاز به اتو دارد، بهتر است به برچسب مراقبت از لباس مراجعه کنید تا بدانید دقیقا چه دمایی ایمن است. هر چه نقاط بیشتری روی نماد آهن در برچسب مراقبت مشاهده کنید، می توانید از گرمای بیشتری استفاده کنید. توصیه می کنیم هنگام اتو کردن تی شرت خود را به صورت برعکس اتو کنید و از عملکرد بخار اتو استفاده کنید. رطوبت دادن به پارچه‌های نخی قبل از اتو کردن باعث می‌شود الیاف آن صاف‌تر شود و لباس راحت‌تر صاف شود. و برای اینکه ظاهر بهتری داشته باشید و رفتاری ملایم تر با تی شرت خود داشته باشید، ما به طور کلی به جای اتوی معمولی بخارپز را توصیه می کنیم.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند هوگو باس

8.تی شرت های خود را به درستی ذخیره کنید

در حالت ایده‌آل، تی‌شرت‌های شما باید تا شده و روی یک سطح صاف قرار بگیرند. پارچه‌های بافتنی (مانند تی‌شرت مجردی ژرزی) می‌توانند وقتی برای مدت طولانی آویزان شوند، کشیده شوند. اگر واقعاً ترجیح می دهید تی شرت های خود را آویزان کنید، از چوب لباسی های پهن استفاده کنید تا وزن آن به طور یکنواخت تقسیم شود. در صورت آویزان کردن تی شرت، مطمئن شوید که چوب لباسی را از پایین وارد کنید تا بیش از حد یقه را کشیده نشوید. در نهایت، برای جلوگیری از محو شدن رنگ، از نور خورشید در طول نگهداری خودداری کنید.

9. فوراً لکه ها را درمان کنید!

در مواقع اضطراری، هنگام ایجاد لکه در یک نقطه خاص از تی شرت، اولین و مهمترین قانون درمان فوری لکه است. مواد طبیعی مانند پنبه یا کتان در جذب مایعات (مانند سس گوجه‌) عالی هستند، بنابراین هر چه سریع‌تر شروع به پاک کردن لکه کنید، راحت‌تر می‌توانید آن را به طور کامل از پارچه خارج کنید.

متأسفانه، هیچ ماده شوینده یا محصول پاک کننده لکه جهانی وجود ندارد که برای از بین بردن انواع مواد ایده آل باشد. تحقیقات نشان داده است که هر چه لکه‌بر اثربخش‌تر باشد، متأسفانه به رنگ لباس نیز تهاجمی‌تر است. بنابراین به عنوان گام اولیه، توصیه می کنیم لکه را با آب گرم بشویید و سپس مقداری مواد شوینده ملایم یا صابون اضافه کنید.

برای لکه‌های ماندگار، می‌توانید از لکه‌برهای تجاری استفاده کنید، اما از محلول‌های لکه‌دار با سفیدکننده برای لباس‌های نخی رنگی اجتناب کنید. سفید کننده ممکن است رنگ را از پارچه پاک کند و اثری روشن به جا بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید