معرفی پارچه شیفون

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه شیفون
معرفی پارچه شیفون

پارچه شیفون پارچه ای ابریشمی با بافت مشبک است . که ظاهری شفاف به آن می بخشد. کلمه شیفون ریشه فرانسوی دارد و به معنی پارچه است. این پارچه در درجه اول از پنبه ، ابریشم یا الیاف مصنوعی مانند نایلون ، ابریشم و پلی استر ساخته شده است. شیفون بیشتر برای بافت ساری ، لباس و روسری استفاده می شود.

این یک پارچه بسیار نرم و نازک است که رنگ های آن از یکی به دیگری محو می شود . و به هر کدام از قطعات ساخته شده از آن رنگ و زیبایی می بخشد. این پارچه همچنین می تواند به عنوان روکش با هر یک از پارچه های ابریشمی جامد مانند ساتن دوشس ، تافت و غیره استفاده شود. اگر از پارچه برای قسمت بیرونی لباس استفاده می شود ، لطفاً از آستر استفاده کنید زیرا پارچه کاملاً شفاف است.

این پارچه ابریشمی پارچه ای بسیار شفاف 100٪ پلی استر است . که با رنگ شاداب در هر دو طرف قابل مشاهده است. سبک و بادوام ، این یک انتخاب عالی برای روسری ، روکش و پرده است.

تاریخچه پارچه شیفون

این پارچه منحصراً با ابریشم ساخته می شد تا زمانی که نایلون در سال 1938 اختراع شد. پس از معرفی پارچه پلی استر در سال 1958 ، ترکیب پارچه ابریشمی پلی استر به دلیل دوام و ماندگاری اقتصادی محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

نحوه ساختن پارچه شیفون

پارچه شیفون یک بافت معمولی متعادل است . که در آن از نخ های تار و پود مشابه وزنی برای تولید استفاده می شود. بافت الگوی متقاطع که عموماً برای شیفون استفاده می شود ، به پارچه جلوه ای مشبک و شطرنجی می بخشد.

نخ های مورد استفاده در بافت پارچه به طور متناوب پیچیده می شوند . که منجر به مچاله شدن جزئی پارچه در جهات مختلف می شود. کار با این پارچه دشوار است زیرا دارای بافتی لغزنده است.

در حین برش یا دوخت پارچه ، بافندگان سطح غیر لغزنده را در بالا قرار می دهند تا دوخت کامل شود. برای این منظور ، کاغذ را در دو طرف پارچه قرار دهید . که در دوختن یا دوختن پارچه به هم کمک می کند. سطح خشن کاغذ پارچه را در جای خود نگه می دارد. پس از اتمام مراحل دوخت ، کاغذها با دقت پاره می شوند.

برای احتیاط ، صنعتگران به آرامی و پیوسته با این پارچه کار می کنند. اگر پارچه در حین دوخت کشیده شود . ممکن است به هم بچسبد و کل بخیه را خراب کند. دوخت باید بسیار تمیز و خوب باشد تا ظاهر نهایی بهبود یابد.

تنوع

این پارچه از ابریشم ساخته شده است که محبوب ترین نوع پارچه است. بافت درخشان پارچه ابریشمی ظاهر شیفون را جذاب تر می کند. پارچه با وجود سبک بودن ، استحکام قابل توجهی دارد. به دلیل ساخت آن از الیاف ابریشم طبیعی ، گرانتر از شیفون مصنوعی است.

بیشتر از مواد مصنوعی مانند نایلون و پلی استر برای ساخت این پارچه استفاده می شود. این مواد را می توان به راحتی در رنگ های مختلف رنگ آمیزی کرد. شیفون مصنوعی از نظر ابریشم نیز مقرون به صرفه و محکم است.

به شکل ساری ، پارچه براق و بافت را به ظاهر کلی می افزاید. این پارچه همچنین برای ایجاد کورتیس ، سالور کمیز ، روسری ، کمربند و لهجه استفاده می شود. استفاده از این پارچه در لایه بندی لباس را می توان به وفور مشاهده کرد. حجم لباس را افزایش می دهد . و اغلب به عنوان پارچه اصلی برای گلدوزی و تزیینات مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه شفاف همچنین برای تولید محصولات مبلمان منزل مانند روکش مبل و پرده های تزئین شده استفاده می شود.

روسری شیفیون
روسری شیفیون

فاکتور بالیوود

مد روز در حال پیشرفت در بالیوود باعث محبوبیت پارچه شده است. سینمای بالیوود از دیرباز حامی پارچه شیفون بوده است. دوپاتاهای روان و سارافان زیبا و سالور کامیز برای دهه ها بخشی جدایی ناپذیر از مد بالیوود بوده است. این مورد در بین دیوای گذشته مانند Rekha و Hema Malini مورد علاقه زیبایی های فعلی Deepika Padukone و Katrina Kaif بوده است.

نگهداری

لباس های ابریشمی ترجیحاً باید با دست شسته شوند . یا با دقت در ماشین لباسشویی شسته شوند تا پارچه دچار پارگی نشود. توصیه می شود این لباس ها را با لباس های دیگر به خصوص در چند دوره اول شستشو ندهید. زیرا ممکن است باعث پاره شدن شود. همچنین ، دوره چرخه شستشو باید کوتاه نگه داشته شود . زیرا اگر این پارچه در آب طولانی مدت نگهداری شود ، رنگ خود را از دست می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید