پارچه نخی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه نخی چیست؟

پارچه نخی بعد از پارچه ابریشم یکی از پرکاربردترین انواع پارچه ها در جهان است. این پارچه از نظر شیمیایی آلی است . به این معنی که هیچ ترکیب مصنوعی ندارد. پارچه پنبه ای از الیاف اطراف بذر گیاهان پنبه گرفته می شود . که پس از بالغ شدن دانه ها در حالت گرد و کرکی ظاهر می شوند.

اولین شواهد برای استفاده از الیاف پنبه در منسوجات از سایت های مهرگره و راخی گری در هند است . که قدمت آنها تقریباً 5000 سال قبل از میلاد است. تمدن دره سند ، که شبه قاره هند را از سال 3300 تا 1300 قبل از میلاد تحت پوشش خود داشت . به دلیل کشت پنبه توانست شکوفا شود . که این امر به راحتی پوشاک و سایر منسوجات را در اختیار مردم این فرهنگ قرار داد.

این احتمال وجود دارد که مردم آمریکا تا سال 5500 قبل از میلاد از پنبه برای منسوجات استفاده می کردند . اما واضح است که کشت پنبه از حداقل 4200 سال قبل از میلاد در سرتاسر آمریکا گسترش یافته است . در حالی که چینی های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم متکی بودند . کشت پنبه در چین در زمان سلسله هان رواج داشت که از 206 قبل از میلاد تا 220 بعد از میلاد ادامه داشت.

در حالی که کشت پنبه در عربستان و ایران گسترده بود ، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی با قدرت کامل راهی اروپا نشد. قبل از این نقطه ، اروپایی ها معتقد بودند که پنبه روی درختان اسرارآمیز در هند رشد می کند.

اوایل کشت پنبه

از اولین روزهای کشت پنبه ، این پارچه به دلیل تنفس و سبکی استثنایی مورد توجه قرار گرفته است. پارچه پنبه ای نیز فوق العاده نرم است . اما دارای ویژگی های حفظ گرما است . که آن را شبیه مخلوط ابریشم و پشم می کند. در حالی که پنبه از ابریشم دوام بیشتری دارد . از پشم کمتر دوام دارد و این پارچه نسبتاً مستعد بریدن ، پارگی و پارگی است. با این وجود ، پنبه همچنان یکی از محبوب ترین و تولید شده ترین پارچه ها در جهان است. این پارچه از استحکام کششی نسبتاً بالایی برخوردار است و رنگ طبیعی آن سفید یا کمی زرد رنگ است.

اطلاعات بیشتر:  راهنمای خرید و پوشیدن شلوارک مردانه

پنبه بسیار جاذب آب است . اما همچنین به سرعت خشک می شود ، که باعث می شود . رطوبت زیادی را جذب کند. می توانید پنبه را با حرارت زیاد بشویید و این پارچه به خوبی روی بدن شما می پیچد . با این حال ، پارچه نخی نسبتاً مستعد چروک شدن است و هنگام شستشو کوچک می شود مگر اینکه در معرض پیش درمان قرار گیرد.

نحوه تولید پارچه نخی

پارچه نخی
پارچه نخی

تولیدکنندگان پارچه پنبه ای این پارچه را از پوشش محافظ فیبری که دانه های پنبه را احاطه کرده است . تهیه می کنند که به آن گلوله می گویند. در حالی که دانه های پنبه به خودی خود بسیار کوچک هستند . غلاف هایی که آنها را در بر می گیرد می تواند بزرگتر از انتهای انگشت شست شما باشد.

برای تولید پارچه پنبه ای ، تولید کنندگان ابتدا باید بذر پنبه را از گلوله جدا کنند. در گذشته ، این مرحله با دست انجام می شد ، اما در سال 1794 ، کارآفرین آمریکایی الی ویتنی جین پنبه را اختراع کرد ، این یک دستگاه مکانیکی است که روند جداسازی پنبه را بسیار تسریع می کند.

این روزها اشکال خودکار جین پنبه وجود دارد که این روند را حتی برای کارگران انسانی آسان تر می کند. ماشین آلات می توانند کوزه های پنبه ای را از مزارع کشاورزی برداشت کنند و سایر ماشین آلات می توانند دانه ها را از کوزه ها جدا کنند.

تولید پنبه در بهار با کاشت بذر پنبه آغاز می شود. در بیشتر موارد ، ماشین های خودکار بذر پنبه را در 10 ردیف یا بیشتر بطور همزمان می کارند. نهال ها تقریباً در عرض هفت روز ظاهر می شوند . و پیازهای بالغ پنبه ای در عرض 55 تا 80 روز ظاهر می شوند.

مراحل تخصصی پارچه نخی

قبل از برداشت ماشین ، به طور کلی کارگران انسانی نیاز به برگ زدایی دارند . این فرآیند حذف برگها از گیاهان پنبه است. در مرحله بعد ، یک دستگاه مقدار پنبه ای را که 50 نفر می توانستند بچینند ، برداشت می کند و همین دستگاه آلاینده های بزرگ را از الیاف پنبه خارج کرده و به صورت کیسه در می آورد.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند ساکونی

دانه های پنبه ای اتوماتیک با کارایی بالا می توانند تا 60 بشکه خام پنبه خام به وزن هر کدام 500 پوند را در فاصله یک ساعت پردازش کنند. این جین ها دانه ها را از کاسه های پنبه جدا می کنند و همچنین هرگونه آلودگی یا زباله را از پنبه پاک می کنند.

هنگامی که پنبه به حدی تمیز شد که از الیاف پنبه خالص و بدون دانه یا زباله تشکیل شده باشد ، به یک کارخانه تولید پارچه منتقل می شود. در این تأسیسات ، پنبه خام کارد می شود . که فرآیند تشکیل الیاف پنبه به رشته های بلند است. در مرحله بعد ، این رشته ها برای ایجاد نخ می چرخند.

در این مرحله ، مواد اولیه مورد استفاده در پارچه های پنبه ای کامل است. این نخ پنبه ممکن است تحت انواع روشهای شیمیایی قرار گیرد و ممکن است رنگ شود. در مرحله بعد ، آن را به نوع خاصی از پارچه مانند روتختی ، تی شرت یا شلوار جین آبی می بافند.

زرگترین تولیدکنندگان پنبه

هند و چین اغلب به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان پنبه در جهان شناخته می شوند. طبق آمار Statista ، هند با تولید 6 میلیون و 205 هزار تن پنبه از سال 2017 تا 2018 از رقیب شرقی خود در آسیا پیشی گرفت. برای مقایسه ، چین در همین مدت 5 میلیون و 987 هزار تن الیاف پنبه تولید کرد.

ایالات متحده با 4،555،000 تن متریک ، بزرگترین تولید کننده پنبه است. در حالی که این سه کشور اکثریت قریب به اتفاق پنبه جهان را تولید می کنند ، سایر کشورها مانند برزیل ، پاکستان و استرالیا به طور مداوم بیش از 1 میلیون تن از این فیبر را در سال تولید می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید