معرفی پارچه ژرژت

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه ژرژت
معرفی پارچه ژرژت

پارچه ژرژت ، بخشی از خانواده پارچه های مد روز کرپ ،( پارچه ای ابریشمی بافته شده )است . که با سطحی کمی چروکیده و پرده ای زیبا شفاف است. پارچه کرپ ابریشمی در ابتدا در قرن بیستم در فرانسه معرفی شد. از آن زمان به بعد ، مدلی است برای مد روز ، به ویژه در لباس شب و عروس .

پارچه ژرژت چیست؟

پارچه ژرژت نوعی پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص ساخته می شود . اما می تواند از الیاف مصنوعی مانند ابریشم ، ویسکوز و پلی استر نیز ساخته شود. خیاط فرانسوی Georgette de la Plante پارچه ابریشم نامدار را در اوایل قرن بیستم معرفی کرد.

پارچه ابریشمی شفاف و سبک است و جلوه ای مات دارد. Crêpe Georgette با استفاده از نخ های محکم پیچ خورده بافته می شود . که باعث ایجاد چین و چروک جزئی روی سطح می شود.

ابریشم ژورژت شباهت زیادی به ابریشم ابریشمی دارد که نوعی پارچه کرپ نیز می باشد . اما ژورژت به دلیل بافت تنگ تر ، مانند شیفون شفاف نیست.پارچه های ژرژت گاهی اوقات در رنگهای یکدست فروخته می شوند اما ژورژت قابل چاپ است و اغلب دارای چاپ گل های رنگارنگ است. در اینجا با انواع پارچه کرپ آشنا شوید.

ژرژت چگونه ساخته می شود؟

ژورژت معمولاً یک پارچه ساده بافته شده است که با استفاده از نخ های پیچیده s-twist و z-twist محکم بافته می شود . که نخ هایی هستند که در جهت مخالف پیچ خورده اند. این پیچ و تاب ها روی سطح پارچه تکه های کوچکی ایجاد می کنند . که جلوه چروکیده ای به Georgette می بخشد. همچنین می توان ژورژت را با استفاده از بافت ساتن یا ژاکارد بافته کرد . که به ترتیب ژورژن ساتن و ژورک ژاکارد تولید می کند.

ویژگی های ژرژت

تعدادی ویژگی وجود دارد که ژورژت را به پارچه ای منحصر به فرد تبدیل می کند. در زیر به این ویژگی ها اشاره کرده ایم:

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند بتسی جانسون

یک : ژورژت یک پارچه سبک و روان است که نسبتاً قابل تنفس است. با این حال ، ژرژت ساخته شده از الیاف مصنوعی نسبت به آنهایی که با ابریشم ساخته شده اند کمتر تنفس می کنند. مچاله شد.

دو : این پارچه به دلیل ظاهر خیره کننده اش معروف است. که در نتیجه نخ های کاملاً پیچ خورده ای است که در بافت استفاده می شود.

سه : ژورژت یک پارچه شفاف و شفاف است ، اگرچه کمی از پارچه خواهری خود ، شیفون ، که بیشتر شباهت دارد ، کمی شفاف تر است. در اینجا درباره شیفون بیشتر بدانید.

چهار : پرده زیبا ژورژت یک پارچه بسیار روان است و دارای ساختار و پارچه ای زیبا است ، مخصوصاً برای لباس و دامن.

پنچ : ژورژت را می توان روی پارچه های محکم تر لایه بندی کرد تا جلوه بیشتری ایجاد کند و جلوه ای چشم نواز ایجاد کند. رنگ را خوب نگه می دارد. پارچه ژورژت رنگ را به خوبی نگه می دارد و رنگ طبیعی سفید سفید ابریشم را می توان در انواع رنگ ها و الگوها رنگ آمیزی کرد.

شش : پارچه ژورژت تا حدی گزاف گویی می کند و در نتیجه بافت و پیچ های تنگ نخ می دهد.

انواع مختلف ژورژت

انواع مختلف ژورژت
انواع مختلف ژورژت

پارچه ژرژت انواع مختلفی دارد . که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

یک : Silk double Georgette نوع ضخیم تری از Georgette است که هنوز تا حدی شفاف با پارچه ای زیبا است.

دو :Stretch Georgette از اسپندکس یا سایر اجزای الاستیک برای کشش بیشتر در بافت استفاده می کند.

سه: ساتن ژرژت از بافت ساتن استفاده می کند که جلوه ای درخشان تر به آن می بخشد.

چهار: ژاکارد ژورژت بر روی یک باف ژاکارد بافته می شود و به پارچه استحکام بیشتری می بخشد و طراحی ژاکارد به آن می بخشد.

پنچم : پلی استر ژورژت یا پلی ژورژت ، به سادگی ژرژت است که از پلی استر ساخته شده است .

اطلاعات بیشتر:  معرفی معروف ترین انواع کفش فوتسال در سال 2020

کاربرد پارچه ژرژت

پارچه ژورژت کاربردهای زیادی در طراحی مد و خانه دارد.

لباس: از آنجایی که ژرژت مانند شیفون شفاف نیست . پارچه ای عالی برای لباس است. یک لباس ژرژتی دارای یک پرده زیبا است . و به زیبایی به شکل می چسبد. ژورژت اغلب برای لباس شب ، لباس عروس و مناسبت های خاص استفاده می شود . اما یک پارچه همه کاره است .که برای بسیاری از برش های مختلف لباس ، از جمله لباس های خطی ، چین دار ، فلر و روپوش استفاده می شود. همچنین برای لباس های میدی و لباس های ماکسی با آستین بلند و آستین کوتاه مناسب است.

ساریس :ساروهای هندی اغلب از پارچه ژورژت ابریشمی ساخته می شوند ، زیرا مواد به خوبی لایه می شوند . و پرده خوبی دارند که هنگام پیچیدن به خوبی کار می کند.

دکور خانه: ژورژت همچنین در دکوراسیون خانه برای مواردی مانند تزئینات پنجره ، تزئینات میز و روکش بالش استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید