پارچه نایلون چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه نایلون چیست؟
پارچه نایلون چیست؟

پارچه نایلون بخشی از خانواده ی پلیمرهای مصنوعی است . که معمولاً برای ساخت انواع مختلف پوشاک از جمله شلوار لی و کالاهای مصرفی استفاده می شود. بر خلاف سایر الیاف آلی یا نیمه مصنوعی ، الیاف نایلونی کاملاً مصنوعی هستند ، به این معنی که هیچ پایه ای در مواد آلی ندارند.

استفاده از این نوع پلیمرهای مصنوعی در پوشاک با تمایل به یافتن جایگزینی برای ابریشم و کنف برای چتر نجات در جنگ جهانی دوم آغاز شد. در زمان شروع جنگ ، پنبه برای بیش از 80 درصد از کاربردهای نساجی در ایالات متحده استفاده می شد . و تقریباً همه منسوجات دیگر از پشم تهیه می شد. با این حال ، تا سال 1945 ، الیاف مصنوعی مانند نایلون حدود 25 درصد از سهم بازار نساجی را تشکیل می دادند . و با پایان جنگ ، تولیدکنندگان به دنبال راه های جدیدی برای بازاریابی این کلاس جدید از پارچه های مصنوعی بودند.

تاریخچه

بلافاصله پس از جنگ ، کمبود پارچه های سنتی مانند پنبه و ابریشم وجود داشت . بنابراین برخی از افراد از چترهای نایلونی لباس های جدیدی تهیه کردند. بنابراین ، ایده استفاده از نایلون در لباس های زنانه محبوبیت زیادی پیدا کرد . و تولید جوراب نایلونی و لباس زیر زنانه به سرعت جا به جا شد.

در همان زمان ، نایلون در سایر بازارهای مصرفی و نظامی محبوبیت بیشتری پیدا کرد. این ماده در ابتدا توسط شرکت DuPont در اوایل 1920 ساخته شده بود . و ایجاد آن به طور رسمی در نمایشگاه جهانی 1939 اعلام شد.

در آن زمان ، DuPont قصد استفاده از نایلون برای کاربردهای علمی و صنعتی را نداشت . و هدف اصلی این پلیمر جدید برای منسوجات در نظر گرفته شد. در زمان رونمایی ، نایلون نام فعلی خود را نداشت. با تشخیص پتانسیل استفاده از این پلیمر در پارچه ها ، DuPont در ابتدا قصد داشت آن را با نام “بدون اجرا” به بازار عرضه کند ، زیرا توانایی آن برای مقاومت در برابر “فرار” هنگام استفاده در پارچه ، که اشکال آسیب به جوراب شلواری است . که باعث ایجاد این لباس ها می شود. از نظر زیبایی ناخوشایند شود با این حال ، به زودی مشخص شد . که نایلون در واقع مشمول اجرا است . بنابراین نام آن به “نورون” تغییر یافت.

اطلاعات بیشتر:  چرم چیست؟

این نام نیز نامطلوب بود ، بنابراین به “نیلون” تغییر یافت و “i” با “y” برای روشن شدن تلفظ جایگزین شد. در روزهای اولیه تولید پارچه نایلونی ، مصرف کنندگان به مسائل مختلفی در مورد پارچه نایلونی اشاره کردند. علیرغم تلاشهای اولیه بازاریابی که نایلون را “قوی تر از فولاد” توصیف می کردند ، مشخص شد . که نایلون بسیار مستعد پارگی و پارگی است . و عدم خاصیت جذب کننده رطوبت این پارچه نیز مورد نگرانی قرار گرفت. در موارد شدید ، جوراب نایلونی به زغال سنگ و آب باز می گردد.

پارچه نایلون

پارچه نایلون
پارچه نایلون

اگر تولیدکنندگان این ماده را با سایر منسوجات مخلوط نمی کردند . نایلون یک آزمایش ناموفق تلقی می شد. مشخص شد که وقتی پارچه نایلون با پلی استر ، اسپندکس یا پنبه مخلوط می شود . ویژگی های مطلوب این پارچه حفظ می شود . اما بسیاری از جنبه های نامطلوب این پارچه حذف می شود. این روزها بیشتر لباس های نایلونی از پارچه های مختلف تشکیل شده است.

این پارچه در طول دهه 1940 و 1950 محبوبیت خود را حفظ کرد . اما نایلون و سایر منسوجات مصنوعی از سال 1970 با کاهش مداوم محبوبیت روبرو شده اند. با گذشت زمان ، تازگی نایلون از بین رفت و مصرف کنندگان نیز نگران تأثیرات محیطی این پارچه شدند. ماده اصلی پارچه نایلونی روغن نفت است . و این منسوجات تجزیه پذیر نیست. با این حال ، تا سال 2008 ، حدود 12 درصد از تولید الیاف مصنوعی در جهان از پارچه نایلونی تشکیل شده است .

اگرچه محبوبیت پارچه نایلون کاهش یافته است . اما این خانواده پلیمری به طور فزاینده ای برای اهداف صنعتی و علمی محبوب شده است. به عنوان مثال ، نایلون را می توان از پلاستیکی با دوام و همه کاره استفاده کرد . و رزین های نایلونی معمولاً در شانه مو ، پیچ ماشین ، قطعات تفنگ ، بسته بندی مواد غذایی ، مسواک و صدها مورد دیگر استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر:  تاریخچه برند ایسی میاکه

پارچه نایلون چگونه ساخته می شود؟

پارچه نایلونی یک پلیمر است ، به این معنی که از یک زنجیره بلند مولکولهای کربنی به نام مونومر تشکیل شده است. انواع مختلفی از نایلون وجود دارد . اما بیشتر آنها از مونومرهای پلی آمید مشتق شده از نفت خام ، که به نفت نیز معروف است ، مشتق شده اند.

در بیشتر موارد ، از مونومری به نام هگزامتیلن دیامین در تولید نایلون استفاده می شود . و این ماده گاهی به اختصار دی آمین اسید نامیده می شود. این مونومر از نفت خام استخراج می شود . و اجزای باقی مانده این روغن گاهی اوقات برای اهداف دیگر استفاده می شود . اما ممکن است دور ریخته شود.

برای معروف شدن پلیمر به عنوان نایلون ، دی آمین اسید مجبور می شود . با اسید آدیپیک وارد واکنش شود. این نوع پلیمر معمولاً با نام PA 6،6 شناخته می شود . و اولین نوع پلیمری بود که برای پارچه نایلونی استفاده شد. PA 6،6 یک نوع ماده به نام نمک نایلون است . و این ماده متبلور شده سپس گرم می شود تا یک ماده مذاب ایجاد شود.

سپس این ماده از طریق اسپینر خارج می شود . دستگاهی که شبیه سر دوش است که دهها سوراخ کوچک دارد. پس از اکستروژن از طریق ریسمان ، نایلون بلافاصله سفت می شود . و الیاف حاصل آماده بارگیری بر روی بوبین ها می شود .

سپس این الیاف برای افزایش استحکام و کشش کشیده می شوند . و سپس در فرایندی به نام “رسم” روی قرقره دیگری پیچیده می شوند . این فرایند باعث می شود که مولکول های پلیمر در یک ساختار موازی قرار بگیرند . و پس از اتمام فرایند کشیدن ، الیاف به دست آمده آماده چرخش به لباس یا سایر اشکال الیاف هستند .

1 دیدگاه دربارهٔ «پارچه نایلون چیست؟»

  1. بازتاب: پارچه پلی آمید چیست ؟ - اسپورت پوش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید