معرفی پارچه پلی استر

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه پلی استر
معرفی پارچه پلی استر

پارچه پلی استر یک پارچه مصنوعی است که معمولاً از نفت مشتق شده است. این پارچه یکی از بهترین ترین پارچه های جهان است . و از آن در هزاران کاربرد مختلف مصرفی و صنعتی استفاده می شود.

از نظر شیمیایی ، پلی استر پلیمری است . که در درجه اول از ترکیبات موجود در گروه عملکردی استرها تشکیل شده است. بیشتر الیاف مصنوعی و برخی از الیاف پلی استر گیاهی از اتیلن ساخته شده اند ، که از ترکیبات نفتی است . و می تواند از منابع دیگر نیز گرفته شود. در حالی که برخی از اشکال پلی استر زیست تخریب پذیر هستند . اکثر آنها اینطور نیستند . و تولید و استفاده از پلی استر به آلودگی در سراسر جهان کمک می کند.

در برخی از کاربردها ، پلی استر ممکن است تنها ترکیب محصولات پوشاک باشد ، اما معمولاً ترکیب پلی استر با پنبه یا الیاف طبیعی دیگر رایج است. استفاده از پلی استر در پوشاک هزینه های تولید را کاهش می دهد ، اما راحتی لباس را نیز کاهش می دهد.

هنگامی که پلی استر با پنبه مخلوط می شود ، انقباض ، دوام و چروک شدن این فیبر طبیعی تولید شده را بهبود می بخشد. پارچه پلی استر در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم است . که به همین دلیل برای استفاده طولانی مدت در برنامه های فضای باز ایده آل باشد.

تاریخچه

پارچه پلی استر
پارچه پلی استر

پارچه ای که ما اکنون به عنوان پلی استر می شناسیم . صعود خود را به سمت نقش بحرانی فعلی خود در اقتصاد معاصر در سال 1926 با نام تریلن آغاز کرد . که اولین بار در انگلستان معرفی شد . در طول دهه های 1930 و 1940 ، دانشمندان انگلیسی به توسعه اشکال بهتر پارچه اتیلن ادامه دادند . و این تلاش ها سرانجام مورد توجه سرمایه گذاران و مبتکران آمریکایی قرار گرفت.

الیاف پلی استر در اصل برای مصرف انبوه توسط شرکت DuPont تولید شد . که همچنین الیاف مصنوعی محبوب دیگری مانند نایلون را توسعه داد. در طول جنگ جهانی دوم ، قدرت های متفقین نیاز فزاینده ای به الیاف برای چتر نجات و دیگر مواد جنگی پیدا کردند . و پس از جنگ ، دوپونت و دیگر شرکت های آمریکایی در زمینه رونق اقتصادی پس از جنگ ، بازار مصرف جدیدی برای مصالح مصنوعی خود یافتند.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند K-Swiss

در ابتدا ، مصرف کنندگان مشتاق بهبود مشخصات دوام پلی استر در مقایسه با الیاف طبیعی بودند ، و این مزایا هنوز هم معتبر است. با این حال ، در دهه های اخیر ، تأثیر زیست محیطی مضر این الیاف مصنوعی با جزئیات زیادی آشکار شده است . و موضع مصرف کننده نسبت به پلی استر به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

با این وجود ، پلی استر همچنان یکی از پرکاربردترین پارچه ها در جهان است . و پوشاک مصرف کننده ای که حداقل درصد فیبر پلی استر نداشته باشد ، دشوار است. پوشاکی که حاوی پلی استر است ، در گرمای شدید ذوب می شود . در حالی که اکثر الیاف طبیعی زغال می شوند. الیاف مذاب می توانند آسیب جبران ناپذیری به بدن وارد کنند.

پارچه پلی استر چگونه ساخته می شود؟

فرآیندهای تولیدی که برای ساخت پلی استر استفاده می شود بسته به نوع پلی استر ساخته شده ممکن است متفاوت باشد:

اتیلن پلی استر

اتیلن پلی استر (PET) متداول ترین شکل الیاف پلی استر است. جزء اصلی PET اتیلن مشتق شده از نفت است . و در فرآیند ایجاد الیاف پلی استر ، اتیلن به عنوان پلیمری عمل می کند . که با سایر مواد شیمیایی در تعامل است . و یک ترکیب فیبری پایدار ایجاد می کند. چهار روش برای تولید الیاف PET وجود دارد . و بسته به روش مورد استفاده ، فرایند تولید پلی استر کمی متفاوت است:

رشته: رشته های پلی استر الیاف پیوسته هستند و این الیاف پارچه های صاف و نرم تولید می کنند.

منگنه: مواد اصلی پلی استر شبیه به منسوجات مورد استفاده برای تهیه نخ پنبه است و مانند نخ های اصلی پنبه ، مواد اصلی پلی استر معمولاً به یک ماده شبیه نخ می چرخند.

طناب: بکسل پلی استر مانند رشته پلی استر است ، اما در بکسل پلی استر ، رشته ها به صورت شل به هم چیده شده اند.

اطلاعات بیشتر:  معرفی پارچه ساتن

فرایند ایجاد الیاف پلی استر با واکنش اتیلن گلیکول با دی متیل ترفتالات در حرارت بالا آغاز می شود. این واکنش منجر به یک مونومر می شود . که دوباره با دی متیل ترفتالات واکنش داده و یک پلیمر ایجاد می کند. این پلیمر مذاب پلی استر به صورت نوارهای بلند از محفظه واکنش خارج می شود و این نوارها اجازه می دهند . سرد و خشک شوند و سپس به قطعات کوچک تقسیم می شوند. سپس چیپس های حاصل مجدداً ذوب می شوند تا ماده ای شبیه عسل ایجاد شود . که از طریق یک اسپینر اکسترود می شود تا الیافی ایجاد شود. بسته به اینکه رشته ها ، رشته های اصلی ، بکسل یا الیاف پر کننده مورد نظر باشد ، رشته های پلی استر حاصله ممکن است بریده شده یا با مواد شیمیایی مختلف واکنش داده و به نتیجه نهایی صحیح برسند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید