معرفی پارچه ابریشم

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه ابریشم
معرفی پارچه ابریشم

پارچه ابریشم قوی ترین نساجی طبیعی در جهان است. پارچه ابریشم به تازگی با استفاده از مواد بیولوژیکی مهندسی alab از استحکام بیشتری برخوردار شده است . اما همچنان پارچه ابریشم از پارچه کتان قوی تر است.

پارچه ابریشم با وجود استحکام کششی بسیار زیاد ، به دلایل دیگر به طور کلی گران قیمت است. نرمی ابریشم آن را به یک کالای مورد علاقه در طول تاریخ تبدیل کرده است . و این فیبر ساده مسیرهای تجاری افسانه ای ایجاد کرده و فرهنگ ها را در سراسر جهان قدیم تغییر داده است .

ابریشم متشکل از فیبر پروتئینی طبیعی ، عمدتاً از فیبرین تشکیل شده است . پروتئینی که انواع خاصی از لاروهای حشرات برای ساختن پیله ترشح می کنند. در حالی که حشرات دیگر نیز مواد شبیه ابریشم تولید می کنند . بیشتر ابریشم جهان از لاروهای Bombyx mori ، که کرمهایی هستند .که فقط در درختان توت زندگی می کنند ، گرفته شده است.

در شرایط نوری خاص ، ابریشم یک اثر نوری درخشان ایجاد می کند .که به دلیل ساختار الیاف ابریشم شبیه به منشور مثلثی است. این منشورها نور را در زوایای مختلف منعکس می کنند . که منجر به رنگ لطیف رنگین کمان می شود که ابریشم را بسیار معروف کرده است.

تاریخچه پارچه ابریشم

تاریخچه پارچه ابریشم
تاریخچه پارچه ابریشم

در اصل ، انسان ها ابریشم وحشی را برای ساختن پارچه های ابتدایی برداشت می کردند. در حالی که کرم ها در مناطق طبیعی چین ، هند و اروپا از ابریشم می چرخند . ابریشم وحشی هرگز به مقدار کافی در دسترس نیست تا بتواند نیازهای تولید نساجی تمام عیار را برآورده کند.

منشاء ابریشم اهلی از چین شروع شد. قدمت استفاده از منسوجات ابریشم در چین به 6500 سال قبل از میلاد برمی گردد . و چینیان باستان از ابریشم در 3600 سال قبل از میلاد استفاده می کردند.

در حالی که اسناد تاریخی مبنی بر منشاء تولید ابریشم در چین تا حد زیادی وجود ندارد . افسانه های چینی به ملکه لیزو (Leizu) توسعه تولید سرو ، که هنر ساخت ابریشم است ، اعتبار می دهند. در روزهای اولیه فرهنگ چین ، تنها اشراف ابریشم می پوشیدند ، اما با توسعه و ثروتمند شدن تمدن چین ، مردم عادی نیز از این پارچه نرم و بادوام استفاده کردند.

اطلاعات بیشتر:  راهنمای خرید کفش فوتبال؟و بیان تمام ویژگی های کفش فوتبال استاندارد ؟

تولید ابریشم در چین سرانجام منجر به توسعه راههای تجاری برجسته قبل از صنعت شد. جاده ابریشم از چین تا اروپای غربی امتداد داشت . و تجار چینی در این مسیر تجاری بالا و پایین رفتند . تا ابریشم را با کالاهای کشورهای دور دست مبادله کنند.

گسترش تولید ابریشم

لباس ابریشمی
لباس ابریشمی

برای نسل ها ، اسرار تولید آبزیان گرانب هاترین و محافظت شده ترین اطلاعات مربوط به اشراف چینی بود . اما سرانجام ، اطلاعاتی در مورد نحوه تهیه ابریشم تصفیه شده در چند قرن اول پس از میلاد به کره و هند رسید. هند ، تایلند و دیگر کشورهای آسیایی در حال حاضر فرآیندهای پیشرفته پرورش سرو را در این مرحله انجام داده بودند ، اما روش چینی برای تولید ابریشم برتر بود.

بر اساس افسانه ها و سوابق تاریخی محدود ، ممکن است . ابریشم در گذشته های دور در غرب نیز تولید شده باشد. به هر حال ، ابریشم در زمان روم بسیار مورد توجه غربی ها بود و محبوبیت این ماده کمیاب و اسرار آمیز تنها در دوران قرون وسطی افزایش یافت. در قرن 11 میلادی ، تولید ابریشم در سراسر اروپا گسترده بود. بسیاری از شهرهای ایالت ایتالیا ، مانند لوکا ، ونیز و فلورانس ، از نظر اقتصادی در قرون وسطی به تولید ابریشم وابسته بودند و صنعت ابریشم به تدریج به فرانسه و اسپانیا گسترش یافت.

پادشاه جیمز اول در قرن 17 تولید ابریشم را به دنیای جدید معرفی کرد . و ایالات ایالات متحده مانند کانکتیکات و ماساچوست به سرعت به قطبهای تولید ابریشم تبدیل شدند. جنگ جهانی دوم آمریکا را از ابریشم آسیایی جدا کرد . و در نتیجه ، شرکت های آمریکایی جایگزین های مصنوعی مانند نایلون را توسعه دادند.

نحوه تولید ابریشم

در حالی که صنعت ابریشم در قرن گذشته بسیار گسترش یافته است . فرایندهای مورد استفاده برای ساخت این پارچه هنوز هم تا حد زیادی همانند دنیای قدیم است. هنگامی که پرورش دهندگان کرم ابریشم پیله کرم ابریشم را برداشتند ، معمولاً آنها را در معرض حرارت زیاد قرار می دهند . تا از ظهور کرمهای بالغ جلوگیری شود.

اطلاعات بیشتر:  راهنمای خرید کلاه

برخی از فعالان حقوق حیوانات به این شیوه اعتراض می کنند. آنها ادعا می کنند که برداشت ابریشم بدون کشتن کرم های ابریشم امکان پذیر است . اما اعتبار زیادی به این موقعیت داده نمی شود.

پس از گرم شدن پیله ها ، تولید کنندگان ابریشم نخ هایی را که کرم های ابریشم با دقت در محل خود قرار می دهند ، باز می کنند. برای انجام این کار ، پیله های ابریشم ممکن است به مدت کوتاهی جوشانده شوند . تا مقدار کمی از سرسین موجود در پیله ها حذف شود . این ماده چسبی است که کرم های ابریشم آن را دفع می کنند . تا محفظه دگردیسی خود را تشکیل دهند.

کرم های ابریشم از یک رشته بلند فیبر پیله می سازند . این بدان معناست که پیله کاملاً باز نشده منجر به ایجاد یک رشته ابریشم می شود. برای بازکردن پیله ، یک کارگر ابریشم یا یک ماشین خودکار پیله را مسواک می زند تا انتهای شل شده را پیدا کرده و آن را از طریق یک سوراخ چینی روی حلقه ای که رشته ابریشم را باز می کند بارگذاری می کند.

9 دیدگاه دربارهٔ «معرفی پارچه ابریشم»

  1. بازتاب: پارچه شیفون چیست؟ - اسپرت پوش

  2. بازتاب: پارچه کرپ چیست؟ - اسپرت پوش

  3. بازتاب: پارچه مخمل چیست - اسپرت پوش

  4. بازتاب: پارچه ویسکوز چیست؟ - اسپرت پوش

  5. بازتاب: پارچه مودال چیست؟ - اسپرت پوش

  6. بازتاب: پارچه ریون چیست؟ - اسپرت پوش

  7. بازتاب: پارچه تافته چیست؟ - اسپرت پوش

  8. بازتاب: پارچه نخی چیست؟ و کاربرد پنبه در چه صنایعی است - اسپورت پوش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید