معرفی پارچه مخمل

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه مخمل
معرفی پارچه مخمل

اصطلاح “مخملی” به معنای نرم است و معنی آن را از پارچه همنام خود گرفته است . پارچه مخمل پارچه ای نرم و صاف با ظاهر براق نماد تجمل است. مخمل سال هاست که ثابت کننده طراحی مد و دکوراسیون منزل است . و ظاهر و ظاهر عالی آن باعث می شود منسوجات ایده آل برای طراحی های برجسته باشد.

مخمل چیست؟

مخمل یک پارچه نرم و مجلل است . که با انبوهی از تارهای متراکم از الیاف بریده شده یکنواخت و چرت زدن صاف مشخص می شود. مخمل دارای پرده ای زیبا و ظاهری نرم و براق به دلیل ویژگی های الیاف شمع کوتاه است. پارچه مخملی برای لباس شب و لباس برای مناسبت های خاص محبوب است . زیرا این پارچه در ابتدا از ابریشم ساخته شده بود. از پنبه ، کتان ، پشم ، مو و الیاف مصنوعی نیز می توان برای ساخت مخمل استفاده کرد . و مخمل را ارزان تر کرد و در لباس های روزانه قرار گرفت. مخمل همچنین مبلمان دکوراسیون منزل است ، جایی که از آن به عنوان پارچه مبلی ، پرده ، بالش و موارد دیگر استفاده می شود.

تاریخچه پارچه مخمل

لباس مخملی
لباس مخملی

اولین مخمل ها از ابریشم ساخته شده بودند و به همین دلیل ، فوق العاده گران بودند . و فقط برای طبقه های سلطنتی و نجیب قابل دسترسی بودند. این ماده ابتدا در بغداد ، حدود 750 بعد از میلاد معرفی شد . اما سرانجام تولید به مدیترانه گسترش یافت و پارچه در سراسر اروپا توزیع شد.فناوری جدید بافندگی هزینه تولید در دوران رنسانس را کاهش داد. در این دوره ، فلورانس ، ایتالیا به مرکز تولید مخمل غالب تبدیل شد.

مخمل چگونه ساخته می شود؟

این پارچه روی یک بافندگی مخصوص معروف به پارچه دو نفره ساخته می شود . که همزمان دو تکه مخمل تولید می کند. مخمل با ارتفاع یکنواخت شمع مشخص می شود . که معمولاً کمتر از نیم سانتی متر است.

اطلاعات بیشتر:  معرفی نام تجاری ایو سنت لوران

مخمل امروزه معمولاً از الیاف مصنوعی و طبیعی ساخته می شود . اما در اصل از ابریشم ساخته شده است. مخمل ابریشمی خالص امروزه بسیار نادر است ، زیرا بسیار گران است. بیشتر مخملی که به عنوان مخمل ابریشمی به بازار عرضه می شود ، ابریشم و ابریشم را ترکیب می کند. مخمل مصنوعی را می توان از پلی استر ، نایلون ، ویسکوز یا ابریشم مصنوعی تهیه کرد.

7 نوع مختلف مخمل

چندین نوع پارچه مخملی مختلف وجود دارد . زیرا پارچه را می توان از انواع مختلف مواد با استفاده از روش های مختلف بافت .

مخمل خرد شده: همانطور که از نامش پیداست ، مخمل خرد شده دارای ظاهری “خرد شده” است که با پیچاندن پارچه در حالی که مرطوب است یا با فشار دادن شمع در جهات مختلف به دست می آید. ظاهر طرح دار و براق است و مواد دارای بافت منحصر به فرد است.

مخمل Panne:مخمل پان نوعی مخمل خرد شده است که برای آن فشار زیادی به مواد وارد می شود تا شمع را در یک جهت هل دهد. همین الگو می تواند در پارچه های بافتنی مانند مخمل ، که معمولاً از پلی استر ساخته شده و مخمل واقعی نیست ، ظاهر شود.

مخمل برجسته: مخمل برجسته یک پارچه چاپ شده است که از طریق یک مهر و موم ایجاد شده است . که برای اعمال فشار روی مخمل استفاده می شود و شمع ها را به سمت پایین فشار می دهد تا یک الگو ایجاد کند. مخمل برجسته در مواد مخمل اثاثه یا لوازم داخلی که در دکوراسیون و طراحی خانه استفاده می شود محبوب است. سیسله این نوع مخمل طرح دار با بریدن برخی نخ های حلقه دار و بریده نشدن برخی دیگر ایجاد می شود.

مخمل ساده: مخمل ساده معمولاً مخمل نخی است. سنگین است و کشش بسیار کمی دارد و درخشندگی مخمل ساخته شده از ابریشم یا الیاف مصنوعی را ندارد.

اطلاعات بیشتر:  کمد کپسولی چیست؟

مخملی کشدار: مخملی دارای اسپندکس در بافت است که باعث انعطاف پذیری و کشش بیشتر مواد می شود.

مخملی روی توده: این نوع مخمل دارای شمع هایی با طول های مختلف است که الگویی را ایجاد می کند. پارچه روکش مخملی معمولاً حاوی این نوع مخمل است.

تفاوت پارچه مخمل ها

همه مخمل ها پارچه های نرم و درپه ای هستند ، اما از نظر بافت و ترکیب متفاوت هستند. مخمل یک پارچه بافتنی است که از پنبه و پلی استر ساخته شده است . مخمل ها کشش بیشتری نسبت به پارچه دارند و برای لباس های رقصی و ورزشی ، مناسب هستند.برای طراحان تازه کار مد ، درک ویژگی ها و احساس پارچه های مختلف مهم است. برای مثال مخمل ساده معمولاً مخمل نخی است. سنگین است و کشش بسیار کمی دارد یا مخملی کشدار دارای اسپندکس در بافت است و یا مخملی روی توده دارای شمع هایی با طول های مختلف است که الگویی را ایجاد می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید