پارچه پشمی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه پشمی چیست؟
پارچه پشمی چیست؟

پارچه پشمی نوعی پارچه است که از موی حیوانات مختلف گرفته می شود. در حالی که اکثر مردم کلمه “پشم” را با گوسفند مرتبط می دانند . در واقع انواع مختلفی از پشم متمایز وجود دارد . که تولیدکنندگان از حیوانات دیگری به جز گوسفند تهیه می کنند.

برای تولید پارچه پشمی ، تولیدکنندگان موهای حیوانات را برداشت کرده و به نخ می چرخانند. سپس آنها این نخ را در لباس های مختلف از جمله تیشرت استین بلند یا اشکال دیگر منسوجات می بافند. پشم به دلیل دوام و خاصیت عایق حرارتی معروف است. بسته به نوع مویی که تولیدکنندگان برای ساختن پشم استفاده می کنند . این پارچه ممکن است از اثرات طبیعی عایقی که باعث گرم نگه داشتن مو در طول زمستان می شود ، بهره مند شود.

تاریخچه

در طول قرن ها ، پشم و پنبه برای برتری به عنوان پرکاربردترین نساجی در جهان رقابت کرده اند. امروزه هر یک از این پارچه ها طاقچه خاصی را پر می کنند . و پشم به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود همچنان ارزشمند است. در حالی که پنبه تقریباً به طور کامل از سلولز گیاهی تشکیل شده است . و پشم تقریباً 97 درصد پروتئین و 3 درصد چربی دارد . که این امر را برای کاربردهای خاصی که پنبه برای آنها مناسب نیست ، منحصر به فرد می کند.

وقتی پشم به پارچه بافته می شود ، موج طبیعی موجی به نام “تنگ” دارد. این چین و چروک به ویژگی های عایق پشم کمک می کند . زیرا وجود حجم پشم به طور طبیعی هوا را به دام می اندازد . برخی از انواع پشم دارای چروک بیشتری نسبت به سایرین است و هرچه تعداد پارچه های پشمی در لباس پشمی بیشتر باشد ، عایق بیشتر است .

در مقایسه با پنبه و سایر مواد نساجی گیاهی یا مصنوعی ، پشم بسیار مقاوم در برابر شعله است. شعله پخش نمی کند و در عوض ، خود را خاموش می کند و خاموش می شود. بنابراین ، این نوع پارچه در کاربردهایی که در آنها کاهش اشتعال مطلوب است بسیار مفید است.

تاریخچه پشمالو شدن گوسفندان

پشم گوسفند
پشم گوسفند

گوسفندها قبل از اهلی شدن ، بیشتر مودار بودند تا پشمی. بنابراین موهای آنها به عنوان یک پارچه کاربرد چندانی نداشت. هنگامی که گوسفندها در حدود 11000 سال پیش اهلی شدند . پرورش دهندگان گوسفند شروع به انتخاب صفات خاصی در گله خود کردند . و گوسفندان به تدریج پشمالو شدند.

اولین مدارک مربوط به پوشاک ساخته شده از پشم گوسفند مربوط به حدود 4000 سال قبل از میلاد است .اما این احتمال وجود دارد که انسانها از 8000 سال پیش شروع به تولید لباس پشمی کرده اند. در حالی که شواهدی مبنی بر ورود گوسفندهای پشمی به اروپا در حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد. اولین شواهد محکم در مورد اهلی شدن گوسفندهای پشمی در اروپا پارچه ای پشمی از حدود 1500 سال قبل از میلاد است که در باتلاقی در دانمارک نگهداری می شد.

پشم در کنار پارچه کتان و چرم ، پارچه مهمی در امپراتوری روم بود و این پارچه در قرون وسطی حتی بیشتر در زندگی اروپایی ها نقش داشت. در حدود سال 1200 میلادی ، در واقع تولید پشم به یکی از اجزای اصلی اقتصاد ایتالیا تبدیل شده بود.

خانواده های معروف ایتالیایی مانند مدیچی ، کل ثروت خود را از تولید پشم ساختند. با آغاز رنسانس ، تولید پشم در بقیه اروپا گسترش یافته بود . اما تا زمان استعمار اروپاییان گوسفندهای پشمی را به سایر قاره ها صادر نکردند.

به محض اینکه امپراتوری بریتانیا گوسفند را به قاره استرالیا معرفی کرد . مسیر صنعت پشم جهانی به شدت تغییر کرد.با ظهور الیاف مصنوعی ، تقاضای جهانی برای پشم به شدت کاهش یافت. با این وجود ، نوآوری های پشمی بدون وقفه ادامه داشته است.  پارچه فاستونی نوعی پشم است . که می توانید آن را در ماشین لباسشویی بشویید و خشک کنید و حتی یک شرکت ژاپنی در سال 2007 نوعی کت و شلوار پشمی را اختراع کرد.

پارچه پشمی چگونه ساخته می شود؟

پارچه پشمی
پارچه پشمی

تولید پشم با بریدن حیوانات پشم دار شروع می شود. برخی از حیوانات سالی یکبار پشم ، و برخی دیگر چندین بار در طول سال پشم حمل می کنند. در مرحله بعد ، پشم خرد شده تمیز شده و به صورت دسته بندی می شود. روشهای مختلفی برای حذف لانولین چرب در پشم خام وجود دارد ، اما اکثر تولیدکنندگان بزرگ پشم از کاتالیزورهای شیمیایی برای این فرایند استفاده می کنند.

هنگامی که الیاف پشم تمیز و مرتب می شوند ، آنها را ورقه ورقه می کنند . که این فرآیند تبدیل الیاف به رشته های بلند است. این تارهای تخته ای سپس به نخ می چرخند . و پس از شستشوی نهایی ، این نخ را می توان در لباس و انواع دیگر منسوجات پشمی بافته کرد.

در نهایت ، منسوجات نهایی ممکن است در معرض انواع فرآیندهای پس از تولید قرار گیرند . تا ویژگی های خاصی را ایجاد کنند. به عنوان مثال ، پر کردن غوطه ور کردن یک پارچه پشمی در آب است . تا الیاف به هم متصل شوند و خرچنگ فرایند تنظیم دائمی این قفل است. در نهایت ، تولید کنندگان پشم ممکن است محصولات خود را برای مقابله با انقباض تغییر دهند . و به ندرت ، ممکن است محصولات پشمی نهایی خود را نیز رنگ کنند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید