معرفی پارچه پلی آمید

5/5 - (1 امتیاز)
معرفی پارچه پلی آمید
معرفی پارچه پلی آمید

من پارچه های مصنوعی زیادی در کمدم دارم. تا به حال ، من هرگز متوجه نشدم که برخی از لباس های من نیز دارای پارچه ای از پارچه پلی آمید هستند. در واقع ، این یکی از محبوب ترین پارچه های مصنوعی است که برای پوشاک استفاده می شود.اما ، پارچه پلی آمید چیست؟ از پلی استرها تا ترکیبات لیکورا.

پارچه پلی آمید یک ماده کشسان ساخته شده توسط انسان است که بیشتر با نام پارچه نایلون شناخته می شود. این ماده مصنوعی بادوام است . که برای جوراب شلواری ، لباس بیرونی و مایو استفاده می شود. اگرچه این پارچه در برابر سایش روزمره مقاوم است ، اما در معرض آسیب زیاد آفتاب ، گرما و کشش بیش از حد است.

الیاف پلی آمید یک پارچه مفید و همه کاره برای دهه ها با ما بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارچه پلی آمید ، از جوانب مثبت و منفی آن تا مواردی که می تواند بسازد ، ادامه مطلب را بخوانید

پلی آمید چیست؟

وقتی نام پلی آمید را می شنوید ، به راحتی تصور می کنید که نوعی پلی استر است. پارچه های پلی آمید می توانند مصنوعی باشند و بنابراین پلاستیکی فرض می شود. اما ، آنها از اعضای خانواده پلی استر نیستند. اگرچه نام آن نشان می دهد که باید پلی استر باشد ، اما شکل مصنوعی آن را نایلون می نامند.

پارچه های پلی آمید همیشه از مواد مصنوعی ساخته نمی شوند. پلی آمید اصطلاحی است که برای توصیف ساختار مولکولی فیبر ، صرف نظر از مصنوعی یا ارگانیک بودن آن استفاده می شود. الیاف طبیعی مانند ابریشم و پشم به عنوان پلی آمید طبقه بندی می شوند. برای درک اینکه چرا می توان از ژنوم پلی آمید برای پوشاندن هر دو نوع فیبر استفاده کرد ، باید شیمی اصطلاحات را بررسی کنیم.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند اویشو

از آنجا که محبوب ترین پارچه بر پایه پلاستیک پلی استر نامیده می شود ، تصور این که پیشوند “پلی” مخفف پلاستیک است وسوسه کننده است. نمی کند. پلی از کلمه پلیمر گرفته شده است ، به این معنی که ماده ای از زنجیرهای بلند بلوک های مشابه که همه به هم متصل شده اند ساخته شده است. آنها توسط آمیدها متصل می شوند ، یا به هم متصل می شوند. از این رو نام پلی آمید نامیده می شود.

اگرچه پلی آمید از لحاظ فنی هم الیاف طبیعی و هم مصنوعی را می پوشاند ، اما ما از نظر اصطلاح مولکولی به نسخه های ارگانیک اشاره نمی کنیم. ما محصولات طبیعی را با نام الیاف پشم یا ابریشم می نامیم. ما فقط مواد مصنوعی را با اصطلاح شیمیایی آنها توصیف می کنیم. به همین دلیل است که با دیدن کلمه پلی آمید به مواد مصنوعی فکر می کنیم. با در نظر گرفتن این ، این نسخه ترکیبی است که در این مقاله روی آن تمرکز می کنیم.

پارچه پلی امید

پارچه های پلی آمید مصنوعی بر پایه نفت هستند . و دارای ویژگی های زیادی از الیاف مصنوعی ، خوب و بد هستند. آنها پارچه های قابل تنفس نیستند .و می توانند مانند پلاستیک در برابر پوست احساس شوند. استحکام و دوام باور نکردنی آنها در محبوبیت این پارچه ها برای مصارف مد و صنعتی بسیار مشهود است

نایلون ، کولار و نومکس همه نمونه هایی از پارچه های پلی آمید مصنوعی هستند. کولار در ساخت جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود. نومکس یک نام تجاری برای منسوجات مقاوم در برابر حرارت و شعله DuPont است. نایلون در جنگ جهانی دوم برای چتر نجات استفاده می شد و هنوز هم برای طیف وسیعی از محصولات از جوراب شلواری تا چتر انتخابی محبوب است.

پارچه های پلی آمید دارای تفاوت هایی هستند . که آنها را از نزدیک ترین رقیب مصنوعی خود ، پلی استر متمایز می کند . در حالی که پلی استر سریع خشک می شود و در برابر آب مقاوم است ، پلی آمیدها مانند نایلون جاذب هستند و دیر خشک می شوند. این تفاوت منحصر به فرد می تواند پلی آمیدها را راحت تر بپوشد.

پارچه پلی امید
پارچه پلی امید

چند نوع پلی آمید وجود دارد؟

دو نوع الیاف پلی آمید وجود دارد . یک آن پلی آمیدهای آلی است. دو پلی آمیدهای مصنوعی هستند . پلی آمیدهای آلی طبیعی هستند . و به شکل متفاوتی نسبت به پسرخاله های مصنوعی خود ایجاد می شوند. پلی آمیدهای مصنوعی را می توان به زیر گروه های مختلف تقسیم کرد. بیایید اشکال مختلف را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

اطلاعات بیشتر:  مد مونوکروم چیست؟

پلی آمیدهای آلی

الیاف پشم و ابریشم هر دو پلی آمیدهای آلی هستند. آنها به عنوان پروتئین شناخته می شوند. همانطور که قبلاً در این مقاله آموختیم . پلی آمید یک زنجیره بلند از بلوک های مشابه است . که توسط آمیدها به هم متصل شده اند. این واقعیت که پلی آمیدهای طبیعی وجود دارد . در طبیعت نادیده گرفته می شود. به ویژه اینکه ما از اصطلاح پلی آمید برای توصیف الیاف یا پارچه استفاده نمی کنیم. هنگامی که الیاف پشمی به هم می چسبند یک نخ پشمی ایجاد می کنند . که میتوان ان را پارچه پشمی نامید. پارچه ابریشم به همین ترتیب تولید می شود. نامگذاری پارچه پس از استفاده از الیاف برای ساخت آن به پنهان شدن ساختار مولکولی آن کمک می کند. ما فقط به عنوان نخ فکر می کنیم .

تاریخچه مختصر پلی امید

پارچه پلی آمید از اواسط دهه 1930 وجود داشته است. در اصل در ایالات متحده تولید می شد . توسط شرکت DuPont به عنوان جایگزین جوراب ساق بلند ابریشم توسعه داده شد. در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال 1939 به بازار جهانی عرضه شد.

این پارچه در روزهای اولیه خود چند تغییر نام داشت. با شروع از فیبر 66 ، مسئولان تبلیغات احساس کردند این نام فاقد جذابیت بازاریابی است. پس از تشکیل کمیته نامگذاری ، DuPont یک جلسه طوفان فکری داشت که نزدیک به 400 پیشنهاد داشت.

دوپونت می خواست پارچه را بدون اجرا صدا کند. در ابتدا اعتقاد بر این بود که این ماده فوق العاده قوی و مقاوم در برابر سایش است. متأسفانه ، همانطور که نسل پوشندگان جوراب ساق بلند گواهی می دهند ، مواد فوق العاده مستعد دویدن هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید