راهنمای انواع یقه پیراهن لباس مردانه

Rate this post
انواع یقه پیراهن
انواع یقه پیراهن

در نگاه اول، اکثر یقه های پیراهن نسبتا شبیه به هم به نظر می رسند. اما وقتی وارد دنیای لباس‌های رسمی مردانه شوید، متوجه می‌شوید که ده‌ها نوع مختلف یقه پیراهن وجود دارد که هر کدام تاریخچه و هدف خاص خود را دارند.

یقه پیراهن چیست؟

یقه پیراهن یک تکه پارچه اضافی است که معمولاً دارای دکمه و دهانه جلویی است که در اطراف یقه پیراهن قرار دارد. در اصل، هدف یقه تا کردن روی لباس‌های گردنی مانند کراوات یا پاپیون بود، اما سبک‌های مختلف یقه پیراهن امروزه به تعدادی از اهداف مد عمل می‌کنند. برخی از قسمت های یقه عبارتند از:

بند: قسمت سفت تر یقه پیراهن که به آن کمک می کند صاف بایستد.

نقاط یقه: قسمت‌های نوک تیز یقه وقتی تا می‌شود.

گسترش یقه: فضای بین نقاط یقه.

خط رول: رول یقه قوسی است که پارچه هنگام تا شدن ایجاد می کند.

6 نوع یقه پیراهن اصلی

نوع یقه می تواند ظاهر یک پیراهن یقه استاندارد را کاملاً تغییر دهد. مدل یقه مخصوصاً در مورد پیراهن‌های مردانه مهم است، زیرا نوع یقه گزینه‌های لباس گردن را تعیین می‌کند.

یقه نواری: گاهی اوقات به عنوان یقه ماندارین نامیده می شود، یقه نواری نسخه نازک تری از یقه استاندارد است که برای تا کردن یا رول شدن طراحی نشده است. ظاهر معمولی تری دارد و معمولا دکمه ای دارد که به بستن یقه کمک می کند.

یقه برمودا: این یقه صاف است و با لبه های گرد و یک بریدگی مربعی تیز در مرکز، به خط گردن متصل می شود.

یقه دکمه ای: در اصل توسط بازیکنان چوگان انگلیسی استفاده می شد، این نوع یقه دارای دکمه هایی در نقاط یقه است که به نگه داشتن یقه در جای خود کمک می کند. یقه‌های دکمه‌دار را می‌توان با کت و شلوار کت و شلوار ست کرد یا به تنهایی به‌صورت غیررسمی پوشید.

اطلاعات بیشتر:  آیا باید کفش بدنسازی بپوشید؟

یقه کمپ: همچنین به عنوان یقه کوبایی شناخته می شود، این نوع یقه بسیار گشاد است و برای انواع پیراهن های آستین کوتاه که معمولاً در آب و هوای گرم استفاده می شود، استفاده می شود. چون یقه کمپ خیلی شل است، با کراوات کار نمی کند.

یقه باشگاهی: یقه باشگاهی یقه ای با نوک یقه گرد است. که به پیراهن ها (و پوشندگان آن ها) ظاهری آماده تر می دهد. یقه های باشگاهی می توانند همرنگ پیراهن باشند، اما گاهی اوقات یک پیراهن رنگی با یقه چماق سفید ست می شود.

یقه برش دار: پهنه یقه (ناحیه بین نقاط یقه) یقه بریده یک یقه پهن استاندارد است . که به شما امکان می دهد قسمت بیشتری از لباس گردن شما نمایان شود یا فضای بیشتری برای گره های کراوات مختلف مانند گره ویندزور فراهم می کند. به نوع روکش شده این یقه، یقه آلبانی گفته می شود.

سایر یقه ها

یقه جداشدنی: که به آن یقه‌های جداشدنی نیز گفته می‌شود، یقه‌های جداشدنی را می‌توان به راحتی به پیراهن‌های سازگار متصل کرد و از آن جدا کرد. هدف اصلی یقه های جداشدنی این بود که امکان شستشو و درمان جداگانه یقه و پیراهن را فراهم کنند.

یقه گوش سگ: این نوع قلاده دارای “گوش های” بلند و گرد است که به سمت پایین با یک باز شده و دکمه ای در مرکز آن شبیه به ظاهر گوش های سگ است.

یقه قیفی: این یقه گرد و پهن، فضای کمی بین پارچه و یقه ایجاد می‌کند . تا تناسب بیشتری داشته باشد.

یقه دکمه ای مخفی: این یقه ها در اصل مانند یقه های دکمه دار هستند . با این تفاوت که دکمه هایی که نقاط یقه ها را به پیراهن می بندند، زیر پارچه پنهان می شوند.

یقه زائر: این یقه شبیه یقه برمودا و پیتر پن است . با این تفاوت که یقه خود بسیار پهن تر است. یقه رفل: با الهام از لباس اشراف اروپایی قرن شانزدهم و هفدهم، یقه های روفلی یقه های چین دار هستند که ممکن است جدا شوند.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند روبرتو کاوالی

یقه شال: بیشتر روی لباس های زنانه دیده می شود، یقه شال تا شده و دارای یقه پهن است. ژاکت‌های پشمی و مانتو با یقه شال برای لایه‌بندی بسیار محبوب هستند. یک سبک مشابه را می توان در کت های تاکسیدو یافت.

یقه پهن: یقه های پهن شبیه به یقه های برش دار هستند زیرا فاصله بیشتری بین نوک یقه دارند، تفاوت اصلی این است که یقه های برش دارای زاویه بسیار شدیدتری هستند. یقه های پهن در سبک های مختلف از جمله نیمه پهن و پهن عرضه می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید