پنبه چیست؟ راهنمای کامل تاریخچه، ویژگی ها و کاربردهای پنبه

5/5 - (1 امتیاز)

پنبه چیست؟ یکی از منسوجات اصلی صنعت مد پنبه است. هر کمد احتمالاً درصد زیادی از اقلام پنبه ای را در خود جای می دهد، چه پنبه ساده، چه پنبه رنگ شده یا مخلوط پنبه. پنبه یک الیاف طبیعی مشتق شده از گیاهان پنبه است . که استفاده از آن به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی گردد. در این مقاله به سوال پنبه چیست ؟ جواب میدهیم پس تا اخر این مقاله با اسپورت پوش باشید.

پنبه چیست؟ راهنمای کامل تاریخچه
پنبه چیست؟ راهنمای کامل تاریخچه

پنبه چیست؟

پنبه یک الیاف اصلی است . به این معنی که از الیاف مختلف و طول های مختلف تشکیل شده است. این ماده از الیاف طبیعی گیاهان پنبه، که از جنس گوسیپیوم هستند، تهیه می شود.

این ماده در درجه اول از سلولز تشکیل شده است . یک ترکیب آلی نامحلول که برای ساختار گیاه بسیار مهم است، و یک ماده نرم و کرکی است. گیاه پنبه به آفتاب زیاد، دوره طولانی بدون یخبندان و مقدار زیادی باران نیاز دارد.

اصطلاح “پنبه” به بخشی از گیاه اشاره دارد که در غوزه رشد می کند . این ماده به نخ ریسیده می شود و سپس بافته می شود تا پارچه ای نرم و بادوام ایجاد شود.

پنبه از کجا منشا گرفت؟

کلمه پنبه از کلمه عربی “قطون” گرفته شده است. اولین تولید این ماده در هند بود، جایی که قدمت این مواد به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی‌گردد. اولین پنبه پاک کن، که ابزاری برای جدا کردن کرک پنبه از دانه های گیاه است، در قرن سیزدهم در هند اختراع شد. پنبه پاکن تولید این ماده را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر کرد و به گسترش الیاف به‌عنوان یک پارچه پرکاربرد کمک کرد.

در طول انقلاب صنعتی، با اختراع فن‌آوری‌های جدید مانند جنی ریسندگی، قاب نخ ریسی و قاطر چرخان، بریتانیا به یکی از تولیدکنندگان پیشرو این ماده تبدیل شد. همه این ماشین‌های ریسندگی به تولیدکنندگان اجازه می‌دادند . که این ماده را با نرخ‌های بالاتری بچرخانند.

با این حال، اختراع الی ویتنی آمریکایی در مورد پنبه پاکن مکانیکی بود که منجر به افزایش تولید این ماده در ایالات متحده و اروپا شد. این ابزار جدید، که دانه‌ها را با استفاده از نیروی ماشین به سرعت و کارآمد از پنبه جدا می‌کرد، ساعات کار دستی مورد نیاز برای تولید یک عدل پنبه را از 600 ساعت به تنها 12 ساعت کاهش داد. تقریباً در همان زمان، آمریکا، به‌ویژه ایالت‌های جنوبی ، شروع به تولید پنبه با کیفیت بالا کرد، زیرا الیاف کمی بلندتر و قوی تر بودند. با چند کاهش گاه به گاه در تولید، مانند طی جنگ داخلی، ایالات متحده همچنان یکی از تولیدکنندگان پیشرو پنبه در جهان است و درست پس از چین و هند قرار دارد.

پنبه کجا رشد می کند؟

پنبه تقریباً در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده، چین، هند، ازبکستان، پاکستان، برزیل و ترکیه رشد می کند. در ایالات متحده، تگزاس بزرگترین تولید کننده پنبه است . و منطقه دشت جنوبی در بخش شمالی ایالت، بزرگترین منطقه کشت پنبه به هم پیوسته در جهان است.

پنبه کجا رشد می کند؟
پنبه کجا رشد می کند؟

چگونه پنبه فرآوری می شود؟

تولید پنبه یک فرآیند بسیار پیچیده است، از کاشت بذر پنبه تا چیدن محصول پنبه تا پردازش آن در پنبه پاکن.

در حالی که در روزهای اولیه پنبه را با دست چیده و جدا می‌کردند، امروزه بیشتر تولید پنبه با یک پنبه‌چین (که کل گیاه را می‌چیند) یا یک بره‌کن پنبه‌ای شروع می‌شود که غوزه‌های آن از روی گیاه جدا می‌شود.

پس از چیدن پنبه، آن را عدل بندی می کنند و در مزرعه ذخیره می کنند و قبل از اینکه به داخل پاکت ها فرستاده شود.

در جین‌ها، عدل‌های پنبه را تمیز و کرک می‌کنند تا مواد از خاک، دانه‌ها و پرز جدا شوند.

پس از اینکه پنبه از میان پاکه ها عبور کرد و به طور کامل از دانه ها جدا شد، پنبه خام فشرده و ذخیره می شود و آماده ارسال به کارخانه های نساجی برای تولید بیشتر است.

پنبه تمیز و پف شده را از طریق یک دستگاه کاردینگ قرار می دهند، که بیشتر مواد را تمیز می کند و الیاف کوتاه را به صورت یک طناب بلند نپیچیده تشکیل می دهد که سپس برای ریسندگی و بافتن آماده می شود.

4 نوع مختلف پنبه چیست؟

چهار نوع مختلف پنبه وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

پنبه پیما : الیاف پنبه پیما که بهترین نوع پنبه در جهان است، بسیار نرم و بسیار بلند است. پنبه بومی آمریکای جنوبی و جنوب غربی آمریکاست. پارچه نخی پیما بسیار مورد توجه است، زیرا در برابر محو شدن، پارگی و چروک شدن مقاوم است.

پنبه مصری : پنبه مصری شباهت زیادی به پنبه پیما دارد. این دو حتی در یک کلاس علمی قرار دارند. این همان ویژگی های مقاوم است، اما در دره رود نیل در مصر رشد می کند.

پنبه مرتفع : پنبه آپلند دارای الیاف بسیار کوتاه است و حدود 90 درصد از کل تولید پنبه جهان را تشکیل می دهد. این محصول بومی آمریکای مرکزی، مکزیک، کارائیب و جنوب فلوریدا است و در آن رشد می‌کند.

پنبه آلی : پنبه ارگانیک به هر نوع پنبه ای گفته می شود که بدون مواد شیمیایی و از گیاهانی که از نظر ژنتیکی دستکاری نشده اند رشد می کند.

ویژگی های پنبه چیست؟

پنبه دارای تعدادی ویژگی متمایز است که آن را به الیاف محبوب در صنعت نساجی تبدیل می کند.

نرمی: گیاه پنبه نرم و کرکی است و باعث می شود پارچه اغلب آن احساس نرمی را حفظ کند.

دوام : ساختار سلولی گیاه پنبه قوی است و پارچه ای سخت و مقاوم در برابر سایش ایجاد می کند. قابلیت جذب پارچه نخی پارچه ای بسیار جاذب است زیرا فضای زیادی بین الیاف پنبه وجود دارد. رنگ را به خوبی نگه می دارد. پنبه به دلیل ماهیت جاذب خود، رنگ را به راحتی می گیرد و می توان آن را به رنگ های بسیار متنوعی درآورد.

قابلیت تنفس : ساختار الیافی پنبه باعث تنفس بیشتر آن نسبت به الیاف مصنوعی می شود. بدون چسبندگی ثابت پنبه جریان الکتریسیته را رسانا نمی‌کند، بنابراین استاتیک مشکلی با پنبه ندارد.

6 کاربرد متداول برای پنبه چیست؟

پنبه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. پارچه های بافته شده. از پنبه برای ساخت انواع پارچه های بافته شده از جمله کرباس، جین، داماسک، فلانل و غیره استفاده می شود.

تن پوش : پنبه به دلیل تولید انبوه، احساس نرمی، دوام و قابلیت جذب آن جزء صنایع نساجی است. پنبه اغلب برای تی شرت، شلوار جین آبی، لباس، عرقیات و موارد دیگر استفاده می شود.

ملحفه و حوله : از آنجایی که پنبه بسیار نرم و جاذب است، پارچه ای ایده آل برای ملحفه های اتاق خواب و حوله های مورد نیاز برای جذب رطوبت است.

زیر شلواری: به همین دلایل، پنبه لباس های زیر راحت و بادوام می کند. دکور خانه. پنبه همچنین در سراسر خانه برای اثاثه یا لوازم داخلی، پرده، فرش، بالش استفاده می شود.

روغن پنبه دانه: پنبه دانه محصول جانبی فرآیند تولید پنبه است و از دانه ها برای تولید روغن پنبه دانه استفاده می شود که برای سس سالاد و مارگارین استفاده می شود. همچنین می توان از آن در آرایش، صابون، شمع و غیره استفاده کرد.

راهنمای مراقبت از پارچه:

حالا که فهمیدین پنبه چیست ؟ حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاد چگونه از پنبه مراقبت می کنید؟ پنبه را می‌توان با ماشین شستشو یا خشک‌شویی کرد و دستورالعمل‌ها بر اساس رنگ پارچه و ترکیب آن (مانند مخلوط پنبه) متفاوت است. حتماً برچسب را برای دستورالعمل های شستشو بررسی کنید.

قبل از شستشو هرگونه لکه را از قبل تمیز کنید. مانند رنگ ها را با هم بشویید تا از خونریزی جلوگیری شود. رنگ‌های تیره‌تر را باید در آب سرد بشویید، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر را می‌توان در چرخه گرم یا سرد شست. سفید کننده را می توان روی پنبه استفاده کرد.

پنبه تمایل به جمع شدن دارد، بنابراین اگر با نخ می‌دوزید، حتماً پارچه‌های خود را از قبل بشویید.

پنبه را می توان به صورت خشک آویزان کرد یا به صورت خشک کرد. توجه داشته باشید که پنبه به راحتی چروک می شود و جمع می شود، بنابراین اگر می خواهید از چروک شدن جلوگیری کنید، خط را خشک کنید و سریعاً از خشک کن خارج کنید تا چین و چروک اضافی ایجاد نشود.

5 دیدگاه دربارهٔ «پنبه چیست؟ راهنمای کامل تاریخچه، ویژگی ها و کاربردهای پنبه»

  1. بازتاب: پارچه موسلین چیست؟و چگونه ساخته می شود؟ - اسپرت پوش

  2. بازتاب: پارچه جین چیست؟ - اسپرت پوش

  3. بازتاب: نحوه تمیز کردن و مراقبت از تی شرت نخی - اسپورت پوش

  4. بازتاب: تاریخچه شلوار جین - اسپورت پوش

  5. بازتاب: تاریخچه هودی - اسپورت پوش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید