معرفی پارچه ها

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه چیست
پارچه چیست

بسیاری از مردم نقش پارچه در زندگی خود را دست کم می گیرند. مطمئناً همه ما بدون هیچ فکری هر روز لباس می پوشیم . اما آیا تا به حال فکر نکرده اید که چند لحظه مهم و تجربیات روزمره در زندگی شما با نوعی پارچه مرتبط است؟ از پتوی کودکی گرفته تا لباس عروسی و شلوارهای جین فرسوده مورد علاقه شما ، پارچه نه تنها نقش مهمی در زندگی ما بلکه در احساس ما دارد. ظاهر ، لمس و حتی رایحه یک لباس آشنا می تواند اولین عشق ، خاطره ای دوست داشتنی از تعطیلات یا صرفاً احساس راحتی را در ذهن شما ایجاد کند.

ما همچنین از پارچه برای بیان خود استفاده می کنیم. حتی فراتر از دنیای مد بالا و برچسب های طراح ، بسیاری از مردم حتی احساس می کنند . که کنار هم قرار دادن لباس ها شکل نهایی بیان خلاق است. ما از سبک ها ، رنگ ها ، مواد و بافت های مختلف لباس برای بیان خلق و خو ، نگرش و شخصیت استفاده می کنیم .

پارچه و لباس

پارچه و لباس نیز نقش مهمی در باورهای دینی و اجتماعی ایفا می کند. از اولین تاریخ ثبت شده ، لباس های یک فرد می تواند نگاهی فوری به وضعیت اجتماعی و اقتصادی او داشته باشد. هزاران سال پیش ، جایی که امروزه ما برچسب های طراحان را بیشتر مورد توجه قرار می دهیم . فقط این واقعیت که شخص می تواند لباس تهیه کند ، نشانه ثروت بود . امروزه بسیاری از دستورات مذهبی به راحتی با انواع خاصی از پارچه و لباس در ارتباط هستند . از لباس زرد روشن راهب بودایی گرفته تا بورکاهای مشکی سنگین که بسیاری از زنان مسلمان می پوشند . تا لباس های رنگارنگ که با ادیان سنتی آفریقا همراه شده است.

مهمتر از همه ، پارچه عملکردی کاربردی دارد. ما را در برابر سرما و گرما ، باران و خورشید درخشان محافظت می کند. ما از پتو برای پوشاندن خود هنگام خواب استفاده می کنیم و فرش های بافته شده برای محکم کردن قدم هایمان هنگام راه رفتن.

اطلاعات بیشتر:  وسایل مورد نیاز در ورزش تکواندو

با همه کمک هایی که پارچه به زندگی روزمره ما می کند ، بسیاری از مردم به این فکر نمی کنند که چگونه پارچه ایجاد شده است. روند تبدیل الیاف طبیعی و مصنوعی به پارچه بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می شود. در این مقاله ، ما یاد می گیریم که چگونه الیاف مورد استفاده در ساخت پارچه استخراج شده و به لباس و منسوجات آشنا می شویم. بخشهای بعدی را بخوانید تا در مورد مواد مختلف پارچه ای که از آنها می توان تهیه کرد و نحوه رشد و برداشت آنها مطلع شد.

مواد اولیه برای تولید پارچه

مواد اولیه تشکیل دهنده پارچه را می توان به سه دسته مجزا تقسیم کرد: آنهایی که از منابع گیاهی طبیعی گرفته شده اند ، آنهایی که از حیوانات تهیه شده اند و آنهایی که ساخته دست بشر هستند. برای درک چگونگی ایجاد پارچه ، ابتدا باید نحوه برداشت یا ایجاد این مواد را یاد بگیریم ، و قبل از آماده شدن برای ارسال به کار تولید پارچه ، چه کاری باید انجام دهیم.

پنبه و کتان

این مواد از گیاه پنبه تهیه می شود و با ماشین برداشت می شود و سپس به کارخانه فرآوری پنبه ارسال می شود. در آنجا ، یک سری غلطک اجرا می شود ، که دانه ها را حذف می کند ، هرگونه زباله یا ناخالصی را پاک می کند و مواد را به صورت کیسه جدا می کند.

از گیاه کتان برای تهیه کتان استفاده می شود. گیاهان را با دست از زمین بیرون می کشند ، برای برداشتن دانه ها صاف می کنند و برای آماده سازی برای تولید پارچه ، آنها را جدا می کنند.

ابریشم و پشم

معرفی پارچه ابریشم
معرفی پارچه ابریشم

این ماده با برداشتن پیله کرم ابریشم ساخته می شود ، که با یک لایه نازک از رشته ابریشم پوشانده شده و نرم شده و سپس به صورت یک نخ جدا می شود. این نخ قبل از اینکه به مرحله بعدی تولید منتقل شود با چند مورد دیگر پیچ خورده می شود ، زیرا نخ های تک برای کار با آنها بسیار نازک است.

اطلاعات بیشتر:  مدل های کت و شلوار تام فورد

کت گوسفند پاره می شود و پشم گوسفند حاصل شسته و تکه تکه می شود ، یا آن را به شکلی تغییر دهید که تبدیل به پارچه راحت تر باشد. این کار را می توان با دست یا ماشین انجام داد و یک تشک مربعی از الیاف تولید می کند.

ریون و نایلون و پلی استر

معرفی پارچه پلی استر
معرفی پارچه پلی استر

این ماده که در اواخر قرن 19 اختراع شد . جایگزینی محبوب برای ابریشم است. این با زور سلولز از طریق دستگاهی به نام spinneret ساخته می شود. این دستگاه شبیه سر دوش است . و سلولز را از مایع به رشته جامد تشکیل می دهد. سلولز به خودی خود یک پلیمر قند ساده است که از گیاهان گرفته شده است .

نایلون را می توان اولین الیاف ساخته شده توسط انسان نامید. در حالی که به همان شیوه ابریشم تولید می شود ، موادی که به تولید نایلون می روند از منابع گیاهی گرفته نشده اند. نایلون از زغال سنگ و فرآورده های نفتی ، آب و هوا ساخته می شود.

این ماده از نظر استحکام و تنوع یک گام بالاتر از نایلون و ابریشم مصنوعی است. در حالی که این ماده نیز با اجبار مواد شیمیایی از طریق اسپینر ساخته می شود ، مواد شیمیایی مورد استفاده برای پلی استر از الکل ها مشتق شده است.

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی پارچه ها»

  1. بازتاب: 7 روش برتر برای ازبین بردن آدامس از لباس - اسپورت پوش

  2. بازتاب: تفاوت هودی و سویشرت در چیست؟ - اسپورت پوش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید