پارچه موسلین چیست؟و چگونه ساخته می شود؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه موسلین چیست؟
پارچه موسلین چیست؟

پارچه موسلین نوعی پارچه است . که در طراحی مد و منسوجات و همچنین در زندگی روزمره به عنوان ماده ای برای برخی از انواع لباس ها با آن روبرو می شوید. اما دقیقاً موسلین چیست؟ تفاوت بین موسلین و پنبه چیست؟ و اگر علاقمند به استفاده از آن هستید ، پارچه مشکین را از کجا می توانید خریداری کنید؟ برای یافتن پاسخ این سوالات متداول و موارد دیگر به ادامه مطلب بروید.

موسلین چیست؟

پارچه موسلین یک نوع پارچه نخی ساده است. این پارچه معمولاً بژ یا از رنگ ساده ، بدون رنگ و سفید نشده است . اگرچه این روزها می توانید موسلین های رنگ شده نیز پیدا کنید . موسلین قرن هاست که وجود دارد . و تصور می شود که منشأ آن عراق فعلی است . جایی که در شهر موصل ساخته شده است . با این حال ، اکنون بیشتر با منسوجات هندی در ارتباط است ، زیرا داکا در بنگال (بنگلادش کنونی) از قرن هفدهم یک مرکز تولید موسلین بوده است.

پارچه موسلین برای چه مواردی استفاده می شود؟

بسیاری از مشک ها خوب و سبک هستند . بنابراین برای لباس های سبک تابستانی و پتو و روکش های مشکی برای نوزادان ایده آل است . از موسلین درجه پایین برای پارچه های تمیز کننده خانگی و در برخی از انواع مواد غذایی مانند پنیر سازی استفاده می شود .

موسلین همچنین در صنایع دستی و طراحی و ساخت مد کاربردهای زیادی دارد. می توان از آن به عنوان پشت و روکش لحاف (مانند لحاف تکه ای) استفاده کرد . موسلین یک پارچه خوب برای استفاده در رنگرزی و چاپ پارچه است . زیرا ارزان و ساده است. همچنین معمولاً برای ساخت الگوهای آزمایشی برای آزمایش تناسب قبل از برش دادن پارچه گران قیمت استفاده می شود.

تفاوت بین پنبه و موسلین

موسلین از پنبه تهیه می شود ، اما همه پنبه ها موزلین نیستند. معمولاً بافت معمولی دارد . بدون کشش است و با هیچ چیز دیگری مانند ابریشم یا ویسکوز مخلوط نمی شود. این یک بافت شل ، باز و ساده دارد . به این معنی که الگوها یا بافتی در آن بافته نشده است . (اگرچه مشل جامدانی بنگالی یک استثناء قابل توجه است). این روزها ، پارچه ای به نام موسلین از الیاف مصنوعی نیز ساخته شده است . اما اینکه آیا می توان آن را واقعاً موسلین نامید ، قابل بحث است.

ویژگی های پارچه موسلین

پارچه موسلین
پارچه موسلین

تنفس پذیر از موسلین به طور سنتی برای تهیه لباس های سبک در آب و هوای گرم مانند خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده می شد. سبک وزن اگرچه می توانید موسلین های سنگین تر و ضخیم تری پیدا کنید . (این نوع موسلین در مبلمان استفاده می شود) . اما پارچه معمولاً سبک است. رنگ خنثی می توانید موسلین های رنگ شده یا سفید شده را بیابید . اما معمولاً سفید نشده و در رنگ های سفید رنگ هستند.

Muslin چگونه ساخته می شود؟

موسلین بر روی بافندگی از الیاف پنبه طبیعی بافته می شود. کیفیت نهایی موسلین تا حد زیادی به کیفیت الیاف پنبه استفاده شده بستگی دارد. بافندگی به طور سنتی با دست انجام می شد . اگرچه این روزها از ماشین ها برای تولید مقادیر بسیار بیشتر نیز استفاده می شود. از آنجا که الیاف پنبه ای که برای تهیه موسلین استفاده می شود معمولاً بسیار خوب است ، بافتن معمولاً در ماههای مرطوب انجام می شد تا تارها خشک نشوند و شکننده و شکسته نشوند.

آیا ماسلین پایدار است؟

در مقیاس پایداری پارچه ، موسلین در جایی در وسط قرار دارد. موسلین ساخته شده از پنبه ارگانیک پایدارترین است. موسلین پنبه ای ارگانیک زیست تخریب پذیر است ، نسبت به پنبه غیر ارگانیک آب کمتری در فرایند تولید مصرف می کند و نیازی به استفاده از آفت کش ها ندارد. با این حال ، موسلین ساخته شده از پنبه غیر ارگانیک ممکن است تأثیر منفی بیشتری بر محیط زیست و اکوسیستم ها داشته باشد.

چگونه پارچه موسلین را می شویید ؟

اگر پارچه موسلین خوبی دارید ، هنگام شستشو آن را مراقب باشید تا از پاره شدن آن جلوگیری شود. در حالت ایده آل ، آن را با آب گرم بشویید. موسلین مستعد کوچک شدن است . بنابراین وزن پارچه شما هر چه باشد . از قرار دادن آن در شستشوی گرم یا چرخه خشک کن داغ خودداری کنید . موسلین خشک ، مخصوصاً لباس هایی که می خواهید ماندگار شوند . برای حفظ شرایط خوب. موسلین نیز معمولاً از نظر رنگ خنثی است . بنابراین آن را با یک تی شرت قرمز در شستشو قرار ندهید. مگر اینکه بخواهید رنگ صورتی به خود بگیرد.

پارچه موسلین را از کجا بخریم؟

تقریباً می توانید از هر مغازه پارچه فروشی موجود در حیاط مشک بخرید. تنوع رنگ و کیفیت ممکن است . بسته به اندازه فروشگاه متفاوت باشد . اما برخی از انواع مشک ها تقریباً همیشه در دسترس خواهند بود . اگر پروژه بزرگی دارید ، عمده فروشی پارچه مشین را به صورت آنلاین خریداری کنید . تا بتوانید بهترین مقدار را برای مقدار مورد نیاز خود خریداری کنید. برای خرید این پارچه برای پروژه های خیاطی یا کاردستی آنلاین ، آمازون یا دیجی کالا و یا اسپورت پوش را امتحان کنید .

1 دیدگاه دربارهٔ «پارچه موسلین چیست؟و چگونه ساخته می شود؟»

  1. بازتاب: معرفی پارچه اسپندکس - اسپرت پوش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید