پارچه ارگانزا چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه ارگانزا چیست؟
پارچه ارگانزا چیست؟

ارگانزا نوعی پارچه سبک بافت ساده است. این نوع پارچه شفاف است . به این معنی که در چگالی بسیار کمی بافته شده است . که منجر به یک پارچه شفاف و نسبتاً ضعیف می شود. به دلیل شفافیت و قابلیت تنفس بالا ، پارچه ارگانزا معمولاً برای تولید پوشاکی استفاده می شود . که انواع ضخیم تر پوشاک را پوشانده است . و همچنین گاهی اوقات برای ساخت انواع مختلف منسوجات خانگی استفاده می شود .

در گذشته ، ارگانزا منحصراً از ابریشم ساخته می شد. با این حال ، ظهور پارچه های کاملاً مصنوعی ، مانند پلی استر و نایلون ، امکان ساخت این پارچه را از سایر مواد پایه ایجاد کرده است. به دلیل طبیعت فوق العاده ظریف ، پارچه ارگانزا را نمی توان در ماشین لباسشویی شستشو داد. در عوض ، شستن این نوع پارچه ها با دست ضروری است . و بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند ارگانزای خود را به صورت خشک تمیز کنند.

ارگانزا یک پارچه ساده است. هر دو نخ تار و پود که دو نخ متضاد هستند . که در فرآیند بافت پارچه به هم بافته می شوند . در این پارچه اندازه یکسانی دارند . و تعداد انتخاب آنها در هر اینچ به اندازه انتهای در اینچ است. از آنجا که ارگانزا بسیار سبک است . کیفیت آن بر اساس تعداد سوراخ در اینچ (HPI) اندازه گیری می شود . برای به دست آوردن این اندازه گیری ، تعداد سوراخ ها در هر اینچ مربع از این پارچه شمارش می شود . و هرچه رتبه HPI بالاتر باشد ، کیفیت پارچه ارگانزا بهتر است.

پارچه ارگانزا

اصطلاح “organza” مربوط به کلمه “organzine” است . که در دوران معاصر به هر نوع نخ ابریشمی اشاره دارد . که با یک روش چرخش پیچشی ساده ساخته شده است. مانند بسیاری دیگر از لباس های ابریشمی ، ارگانزا از منطقه ای که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت . منشأ گرفت ، که شبکه ای قدیمی از مسیرهای تجاری بود . که از چین به اروپا کشیده می شد.با این حال ، هر دو عبارت “organza” و “organzine” از هیچ گویش چینی مشتق نشده اند. در عوض ، این کلمات از “اورگانگ” گرفته شده است . که نام شهری در منطقه ترکستان بود . که یکی از محبوب ترین بازارهای ابریشم جهان باستان بود.

اطلاعات بیشتر:  بهترین چکمه های کوه نوردی زنانه چه چکمه هایی است؟

در قرون وسطی ، غربی ها کلمه “Urgang” را با تغییرات منطقه ای مختلف اصطلاح “organza” تطبیق دادند . و اصطلاح “organzine” برای اشاره به روش ریسندگی مورد استفاده برای ساخت نخ های مورد استفاده در این پارچه استفاده شد . برای قرن ها ، ارگانزا در غرب به عنوان ماده ای برای لباس عروسی ، لباس شب و سایر مواردی استفاده می شود . که در آن پارچه ای سبک و نیمه شفاف مورد نظر است. از آنجا که organza بسیار نازک و سبک است .بسیار مستعد آسیب است. از گرفتن منسوجات ارگانزا روی چنگک ها خودداری کنید و هنگام بسته بندی آن را در یک ماده محافظ قرار دهید.

ارگانزا چگونه ساخته می شود؟

پارچه ارگانزا
پارچه ارگانزا

فرایند تولید مورد استفاده در ساخت پارچه ارگانزا بسته به نوع موادی که این ماده از آن ساخته شده است متفاوت است. به عنوان مثال ، اگر این پارچه از پلی استر ساخته شده باشد ، در آزمایشگاه از اجزای کاملاً غیر ارگانیک سنتز می شود. فرآیند تولید پلی استر شامل تصفیه روغن نفت به نخ نساجی است . و در این فرایند از ماشین آلات و مواد شیمیایی مختلفی استفاده می شود.

با این حال ، تولید ابریشم یک فرایند کاملاً ارگانیک است . که از هیچ گونه مواد شیمیایی مصنوعی استفاده نمی کند. این ماده از کرم ابریشم که به طور طبیعی پیله ابریشمی تولید می کند ، مشتق شده است. این پیله ها سپس جوشانده یا در آب داغ غوطه ور می شوند . و سپس “حلقه” می شوند . یا باز می شوند تا به رشته های فیبر تبدیل شوند.

با این حال ، فرایند تولید ارگانزا پس از نقطه ای که یک نخ نساجی تمام شده تولید می شود ، یکنواخت است. چه از ابریشم یا الیاف مصنوعی استفاده شود ، گام بعدی در ساخت ارگانزین این است . که دو فیبر را در جهت مخالف بچرخانید. هنگامی که این الیاف در کنار هم قرار می گیرند . به طور طبیعی به دلیل نیروهای جنبشی مخالف به یکدیگر می چسبند.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند آندر آرمور (UNDER ARMOR)

قبل از اینکه نخ حاصله به پارچه بچرخد ، آن را شانه کرده و با اسید درمان می کنند . که باعث افزایش سفتی آن می شود. این سفتی یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده است که ارگانزا را از سایر لباس های ابریشم متمایز می کند و این فرآیند اسید درمانی ممکن است برای الیاف پلی استر یا نایلون ، که قبلاً نسبتاً سفت هستند ، ضروری نباشد.

ارگانزا در کجا تولید می شود؟

به عنوان یک پارچه ابریشمی ، منطقه اصلی تولید ارگانزا در شرق آسیا بود. فرهنگ های مختلف در هند و چین امروزی هزاران سال پیش ابریشم تولید می کردند. و این پارچه هنوز به طور گسترده در این کشورهای آسیایی تولید می شود. ابریشم به عنوان یک کالای ارزشمند تلقی می شد . که به دلیل وجود آن یک مسیر تجاری کامل ایجاد شد . و تنها ارگانزایی که در قرون وسطی و دوره رنسانس در اروپا یافت شد از جاده ابریشم پایین آمد.

در سالهای اخیر ، تولید ابریشم در کشورهای مختلف جهان نیز آغاز شده است ، اما بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان این پارچه همچنان چین و هند هستند. به طور خاص ، نخ ارگانزا توسط تعدادی از کارخانه های نساجی در مجاورت رودخانه یانگ تسه تولید می شود . و این نوع نخ در استان ژجیانگ چین نیز تولید می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید