معرفی پارچه اسپندکس

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه اسپندکس چیست؟
پارچه اسپندکس چیست؟

پارچه اسپندکس یک پارچه مصنوعی همانند پارچه موسلین است . که به دلیل خاصیت ارتجاعی آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد. بر خلاف تصور عموم ، اصطلاح “اسپندکس” یک نام تجاری نیست . و این اصطلاح به طور کلی برای اشاره به پارچه های کوپلیمر پلی اتر-پلی اوره که با انواع فرآیندهای تولید ساخته شده اند ، استفاده می شود. اصطلاحات spandex ، Lycra و elastane مترادف هستند. این پارچه می تواند تا 5-8 برابر اندازه معمولی خود کشیده شود . و معمولاً در پوشاک مصرف کننده مناسب استفاده می شود. در بیشتر موارد ، اسپندکس خالص در لباس استفاده نمی شود . و در عوض ، مقادیر کمی از این پارچه در سایر الیاف مصنوعی ، نیمه مصنوعی یا ارگانیک بافته می شود.

مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت اسپندکس پلی اورتان است . که در سال 1937 توسط IG Farben در آلمان توسعه یافت. در پایان جنگ جهانی دوم ، صدها دانشمند برتر آلمانی مشاغل جدیدی را در ایالات متحده آغاز کردند . و بسیاری از مهندسان نساجی در IG Farben به شرکت DuPont منتقل شدند . که رهبر بی چون و چرا در توسعه نساجی مصنوعی در آن دوران بود.

پارچه اسپندکس چگونه ساخته می شود؟

از آنجا که اسپندکس یک الیاف کاملاً مصنوعی است . از هیچ اجزای آلی برای ساخت این ماده استفاده نمی شود. در عوض ، تمام اجزای تشکیل دهنده این فیبر در محیط آزمایشگاهی ساخته می شوند . و سپس تحت محرک های خاصی ترکیب شده و پارچه ای اسپندکس ایجاد می کنند.

در سالهای پس از اختراع الاستین ، روش های مختلفی برای ساخت این پارچه به وجود آمده است. برخی از این روشها کارآمدتر از سایر روشها هستند . و با گذشت زمان ، روشهایی مانند چرخش واکنش ، اکستروژن مذاب و چرخش مرطوب محلول بیشتر دور ریخته شده است. تقریباً 95 درصد اسپندکس جهان با روشی به نام چرخش خشک محلول ساخته می شود . و این فرآیند تولید است که ما به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

برای شروع فرایند تولید پارچه اسپندکس ، ماده ای به نام ماکروگلیکول تحت یک حرارت و فشار خاص با یک مونومر دی ایزوسیانات مخلوط می شود. شرایط دما و فشار باید دقیق باشد . تا نتایج مطلوب تولید شود . و مونومر ماکروگلیکول و دی ایزوسیانات نیز باید به نسبت تقریبی 1: 2 باشد. در صورت اعمال شرایط مناسب ، ماده ای به نام پیش پلیمر تشکیل می شود . و سپس از این ماده در بقیه مراحل تولید استفاده می شود. پس از تشکیل ، پیش پلیمر در معرض اسید دی آمین قرار می گیرد و یک واکنش شیمیایی به نام واکنش اکستروژن زنجیره ای آغاز می شود.

ماده بدست امده

ماده حاصله بسیار چسبناک است . و قبل از حرکت به مرحله بعدی باید با حلال رقیق شود. هنگامی که به اندازه کافی نازک برای کار باشد ، پیش پلیمر در دستگاهی به نام سلول تولید فیبر یا سلول چرخشی استوانه ای بارگذاری می شود.

در داخل این دستگاه دستگاهی به نام spinneret وجود دارد . که ده ها سوراخ کوچک دارد. با چرخش سلول تولید فیبر ، محلول پیش پلیمری از طریق این سوراخ ها مجبور می شود . و شکل رشته های پارچه به خود می گیرد. با این حال ، این رشته ها هنگام بیرون آمدن از نخ ریسی هنوز در حالت مایع هستند و سپس در معرض گاز حلال گرم شده و نیتروژن قرار می گیرند . تا به حالت جامد تبدیل شوند.

سپس این الیاف جامد از سلول نخ ریسی استوانه ای بیرون رانده می شوند . و هنگامی که در معرض هوای تحت فشار قرار می گیرند . به صورت رشته های پیچ خورده در می آیند. این هوای فشرده می تواند رشته هایی با اندازه های مختلف ایجاد کند . در نهایت ، فیبر اسپندکس در یک عامل تکمیل کننده متشکل از استئات منیزیم یا یک ماده شیمیایی مشابه غوطه ور می شود. هنگامی که روی یک قرقره بارگذاری شد ، آماده بافت در پارچه است.

پارچه اسپندکس چگونه استفاده می شود؟

پارچه اسپندکس
پارچه اسپندکس

اسپندکس در هر نوع کاربرد مصرفی یا صنعتی که کشش مورد نظر است مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پارچه از بدو تاسیس محبوبیت بیشتری پیدا کرده است . و این روزها در هزاران نوع مختلف لباس وجود دارد . و مصرف کنندگان در سراسر جهان از آن استفاده می کنند.

در برخی موارد ، ممکن است از پارچه اسپندکس خالص برای ساخت لباس های فوق العاده کشسان یا کاملاً مناسب استفاده شود. با این حال ، این پارچه نسبتاً گران است . به این معنی که این نوع لباس ها برای مصرف کنندگان حرفه ای که از آنها استفاده می کنند . بسیار پرهزینه است. در عوض ، دیدن پارچه های اسپندکس که در انواع دیگر منسوجات بافته شده اند . بسیار رایج است.

به عنوان مثال ، وقتی پارچه اسپندکس به پنبه اضافه می شود . این پارچه بسیار الاستیک می شود و همچنین می توان از اسپندکس برای کشسانی به پارچه های سفت و سخت سنتی مانند پلی استر استفاده کرد. حتی اگر مقدار کمی از این پارچه به پارچه های دیگر اضافه شود ، این پارچه ها بسیار کشسان می شوند. از آنجا که اسپندکس می تواند تا هشت برابر اندازه اصلی خود کشیده شود . کشش ایجاد شده با افزودن این پارچه به سایر منسوجات را می توان با تقسیم این پتانسیل کشش بر درصدی که در یک لباس گنجانده شده است ، تعیین کرد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید