پارچه تافته چیست؟

Rate this post
پارچه تافته چیست؟
پارچه تافته چیست؟

تافته نوعی پارچه است که ترد و بافته شده است. این پارچه در اصل از الیاف ابریشم ساخته شده است. با این وجود ، تافته مدرن می تواند از الیاف مصنوعی دیگر مانند نایلون یا پلی استر بافته شود. این پارچه یک پارچه باکیفیت و درجه یک محسوب می شود . که بدون شک یک فرش قرمز اصلی نیز محسوب می شود. به احتمال زیاد آن را روی فرش قرمز ، عروسی افراد مشهور و نمایشگاه های جایزه خواهید دید . با این حال ، در لباس های روزمره رایج نیست زیرا مستعد آسیب است. در این مقاله ، ما بیشتر می آموزیم که تافته چیست . چگونه ساخته می شود ، خواص آن و موارد دیگر…..

تافته چیست؟

اصل و تاریخ آن کلمه تافت از “tafta” آمده است که یک کلمه فارسی به معنی “پیچ و تاب براق” است. این پارچه برای اولین بار در آتابیای بغداد در قرن 12 اختراع شد. بعدها راه خود را به ژاپن در دهه 1950 و کمی بعد به ایتالیا ، فرانسه ، هند و پاکستان باز کرد.

پیش از این ، تولید کنندگان هندی پارچه را به صورت عمده با استفاده از دستباف تولید می کردند. این امر در دهه 1900 هنگامی که برای تولید تافت خام ابریشمی از دستگاه های قدرت مکانیکی استفاده شد ، تغییر کرد. این شامل بافتن پارچه با نخ پیچ پیچ بالا می شود و بافت حاصله یک پارچه محکم بافته شده بود.

اگرچه این پارچه در اصل از ابریشم ساخته شده بود ، اما تولید کنندگان در قرن بیستم شروع به استفاده از الیاف نیمه مصنوعی برای ساخت تافته کردند. این پارچه مجلل به دلیل درخشندگی ، سفتی و بافت ترد معروف است. در انواع مختلفی مانند سبک یا متوسط ، شفاف یا مات ، نرم یا سفت ، یا چک یا چاپ موجود است.

فرآیند ساخت تافته چگونه است؟

خوب ، این پارچه با استفاده از تکنیک بافت ساده ساخته می شود . که در آن یک نخ پود بالا و زیر یک نخ تار می رود. در نتیجه ، این یک الگوی متقاطع ایجاد می کند که شبیه یک الگوی تخته شطرنجی است.

نکته جالب این است که پارچه با پیچاندن نخ ها در حین بافت بافته می شود و در نتیجه سفتی و ساختار آن ایجاد می شود. پارچه تافته بخشی از پارچه های آجدار است که با ترکیب نخ های ضخیم در یک جهت و نخ های ظریف در جهت دیگر ساخته می شوند. پارچه های دیگر که به خانواده بافت آجدار تعلق دارند شامل پارچه پهن ، ابریشم دوپیونی ، پاپلین و موارد دیگر است.

انواع پارچه تافته

پارچه تافته
پارچه تافته

همانطور که گفته شد ، انواع مختلفی از پارچه تافته برای انتخاب وجود دارد. آنها عبارتند از:

تافتای ابریشمی : در اصل ، تافته از ابریشم ساخته می شد. برخی از تولیدکنندگان هنوز از این پارچه برای تهیه تافته استفاده می کنند.

تافته ابریشمی شات : در این نوع پارچه از انواع مختلف نخ برای تار و پود استفاده می شود. وقتی پارچه از زوایای مختلف به پارچه نگاه می شود . رنگ های متفاوتی را به نمایش می گذارد.

تافته مصنوعی : امروزه تافته معمولاً از پارچه مصنوعی مانند پلی استر ، نایلون یا ابریشم مصنوعی ساخته می شود.

تافته رنگ شده با نخ:این نوعی پارچه ابریشمی تافته است که قبل از بافتن رنگ می شود. پارچه به دست آمده سفت و ترد است . که برای ساخت لباس شب بسیار مناسب است.

تافته رنگ شده: این بافت برعکس تافته ای است که با نخ رنگ شده است. ابتدا بافته می شود و سپس رنگ آمیزی می شود تا بافت نرم تری داشته باشد ، که بیشتر برای ایجاد روکش استفاده می شود.

تافته کاغذی : این پارچه از الیاف پلی استر یا ابریشم ساخته می شود و بافت نازک و تردی دارد.

تافتا عتیقه : این یک پارچه سفت است که در فواصل منظم دارای توده های نرم است.

تافته Moire : این پارچه تافته با الگوی واترمارک موج دار خود متمایز می شود. الگو می تواند دائمی یا موقت باشد. تافتای فایل – این نوعی پارچه تافتی است که معمولاً با استفاده از الیاف طبیعی اصلی بافته می شود .

ویژگی های تافته چیست؟

پارچه تافته دارای ویژگی های متعددی است. که آن را از سایر پارچه ها متمایز می کند. آنها عبارتند از:

درخشندگی درخشان : این پارچه درجه یک دارای درخشندگی منحصر به فردی است که آن را بیشتر جلوه می دهد. درخشش بیشتر از جنس ابریشم و پلی استر است.

صاف : بافت پارچه تافت در لمس بسیار صاف است. این امر به ویژه در مورد تافته های رنگ شده با قطعه صادق است.

ترد : این یکی دیگر از ویژگی های متمایز پارچه تافت است. تردی با بافتن نخ های کاملاً پیچ خورده به روش بافت ساده به دست می آید.

مزایا پارچه تافته

لوکس : پارچه تافته براق ، ترد و با کیفیت است. به همین دلیل ، پارچه ای مجلل محسوب می شود که می تواند لباس های زیبا و مجلل ایجاد کند.

قابل انعطاف : دلیل دیگری که طراحان دوست دارند با این پارچه کار کنند این است . که قابل انعطاف است و با گذشت زمان شکل خود را از دست نمی دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید