پارچه توئیل چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
پارچه توئیل چیست؟
پارچه توئیل چیست؟

پارچه توئیل در کنار بافت ساتن و ساده ، یکی از سه نوع بافت اصلی است که برای منسوجات استفاده می شود. “دوغ” به جای نشان دادن نوع خاصی از الیاف پارچه ، به نوع خاصی از بافت اشاره می کند . که منجر به الگوی مورب می شود. در مقابل ، هر دو بافت ساتن و ساده دارای الگوهای مستقیم هستند.

پارچه ها

پارچه ها هزاران سال است که در الگوهای توری بافته می شوند . که تعیین این نوع پارچه را دقیقاً از کجا منشاء می کند. با این حال ، کلمه “پارچه توئیل ” یک نوع مدرن از کلمه انگلیسی قدیمی “twili” است . که نصف کلمه لاتین “bilix” است. بنابراین ، روکش معمولاً با فرهنگ بریتانیایی در ارتباط است . حتی اگر این نوع پارچه در فرهنگهای دیگر به مدت طولانی بافته شده باشد.

روشهای مختلفی برای بافتن پارچه وجود دارد که هنوز هم همه آنها را دوخت می دانند. در اصل ، تا زمانی که خطوط مورب در پارچه نهایی دیده می شود . این پارچه دوخت در نظر گرفته می شود . اگرچه ممکن است از نظر ساختاری با سایر انواع پارچه هایی که به همین نام نامیده می شوند متفاوت باشد.

یکی از نمادین ترین زمینه هایی که در آن از پارچه پارچه ای استفاده می شود ساخت شلوار جین است. این نوع شلوارها خطوط مورب را به وضوح مشاهده می کنند . و این خطوط نتیجه این الگوی بافت منحصر به فرد است. با این حال ، این الگوی بافت در انواع دیگر پوشاک و منسوجات خانگی نیز استفاده می شود.

لباس های پارچه ای و منسوجات خانگی در اصل از پنبه ساخته شده بودند . اما امروزه مشاهده این نوع پارچه ها با مواد مصنوعی مانند پلی استر متداول است. در حالی که پارچه پنبه ای در نگاه اول بسیار شبیه اردک پنبه ای به نظر می رسد . پارچه اخیر دارای یک الگوی بافت ساده است . که منجر به ظاهر مورب نمی شود. پارچه توری را می توان در رنگ ها ، تعداد نخ و سبک های مختلف تهیه کرد . و این پارچه به دلیل قابلیت کشیدن عالی که از الگوی بافت منحصر به فرد آن گرفته شده است ، مشهور است.

اطلاعات بیشتر:  معرفی کلی تاریخچه و دارایی برند ادیداس و بیان مزایای برند ادیداس

پارچه توئیل چگونه ساخته می شود؟

پارچه توئیل
پارچه توئیل

در حالی که الگوی الماس مشخصه دوغ یکسان است . بدون توجه به نوع الیافی که از این پارچه استفاده می شود . از فرایندهای مختلف تولید برای ساخت پارچه های مختلفی که برای ساخت این پارچه بافته می شوند استفاده می شود. به عنوان مثال ، آلگودون یک فیبر طبیعی است و از الیاف کرکی گرفته شده است . که بذر گیاه پنبه را هنگام بلوغ احاطه می کنند.

پس از برداشت این الیاف ، آنها را در بسته بندی کرده و به کارخانه های تولید نخ پنبه ارسال می کنند. این بسته ها بسته بندی نمی شوند ، محتویات آنها مخلوط شده و سپس الیاف به رشته های بلند و نازک بریده می شوند. پس از شانه زدن و شستن این رشته ها ، آنها را به نخ می چرخانند. این نخ پنبه ممکن است در این مرحله رنگ آمیزی شود یا به سادگی روی قرقره های بزرگ بارگذاری شده و به یک کارخانه نساجی ارسال شود . تا به عنوان محصول نهایی ساخته شود.

پلی استر نیز معمولاً برای تهیه روکش استفاده می شود . اما برای ساخت این پارچه از فرایند بسیار متفاوتی نسبت به آنچه در تهیه نخ پنبه استفاده می شود ، استفاده می شود. این پارچه از ترکیبی به نام اتیلن ساخته شده است . که در نفت خام یافت می شود. این ترکیب سپس با یک ماده شیمیایی دیگر به نام دی متیل ترفتالات واکنش داده و الکل مونومر حاصله با ترفتالیک اسید متصل می شود تا پلیمر پلی استر شود.

انواع مختلف پارچه توئیل

از چند الیاف طبیعی و مصنوعی مختلف برای ساخت دوغ استفاده می شود و این پارچه همچنین می تواند در الگوهای مختلف ساخته شود. در اینجا چند نمونه از انواع مختلف تیله ارائه شده است:

• پارچه طبیعی: برخی از انواع پارچه ای از الیاف طبیعی ساخته شده است . مانند پنبه تهیه می شوند.

اطلاعات بیشتر:  معرفی برند کیتون

• روکش مصنوعی: انواع دیگر پارچه های پارچه ای از پارچه های مصنوعی مانند پلی استر تهیه می شود.

• پارچه زیگزاگ: این نوع پارچه متداول ترین شکل این بافت است . و دارای الگوی مورب است که باعث می شود این نوع بافت قابل تشخیص باشد.

• تویلینگ استخوان ماهی پیچ: برخی از متخصصان نساجی ماهی انگور را پارچه خود می دانند ، اما در واقع مشتق شده از روکش است. این نوع پارچه یک الگوی زیگزاگ نمادین را به نمایش می گذارد که با نخ های تار و پود و رنگ های مختلف انجام می شود.

• رول الماس: وقتی در پارچه ای کامل مشاهده می شود ، الماس دوغ الماس به خود می گیرد که از چند خط متحدالمرکز تشکیل شده است. این الماس ها در طول پارچه به موازات یکدیگر چیده شده اند. در حالی که گاهی از این نوع پارچه برای تولید پوشاک استفاده می شود ، معمولاً مشاهده آن به عنوان یک الگو در فرش ها نیز متداول است.

• روکش پوشک: این نوع پارچه در ابتدا برای ساخت پوشک استفاده می شد و الگوی الماس پیچیده ای را به نمایش می گذارد.

• پارچه شکسته: خیر ، این نوع پارچه پاره نشده و یا در غیر این صورت آسیب دیده است. به سادگی یک الگوی متناوب را نمایش می دهد.

• طویل کشیده: این نوع پارچه با عبور بیشتر نخ های پود با یک نخ بافته شده بافته می شود که نتیجه آن ظاهر کشیده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید