یونیسکس چیست؟

Rate this post
یونیسکس چیست؟
یونیسکس چیست؟

اصطلاح ” یونیسکس” که در مورد لباس به کار می رود . در اواخر دهه شصت برای نشان دادن لباس مناسب یا طراحی شده برای هر دو مرد و زن ابداع شد. پیش از این، مد که به طور سنتی زمینه‌سازی می‌شد، برای مرزبندی واضح جنسیت‌ها از طریق تأیید مجدد هویت جنسیتی بود. به عبارت ساده: زنان دامن می پوشیدند و مردان شلوار می پوشیدند.

شلوار جین و تی‌شرت‌های جین که در دهه 1950 توسط سینمای هالیوود رایج شد، دموکراتیزه کردن لباس را آغاز کرد. تا آن زمان، آنها به‌عنوان لباس‌های طبقه‌ی کارگر عمل می‌کردند که نشان‌دهنده فضایی خاص در جامعه بود. برای نسل جوان در حال رشد، جذابیت فریبنده بازیگران جوانی مانند مارلون براندو و جیمز دین، همراه با وسیله نقلیه قدرتمند فیلم های سینمایی، شلوار جین و تی شرت را نه تنها به پدیده های مد تبدیل کرد . بلکه شاید اولین لباس های یونسکس مورد قبول واقع شوند.

بذر انقلاب جوانان که در دهه 1950 کاشته شد، در دهه بعد کاملاً شکوفا شد. دهه 1960 دوره ای از تغییرات خارق العاده بود . دوره ای که در آن مفاهیم مرسوم سن، جنسیت و طبقه کاملاً بازتعریف شدند. در محیطی مساعد برای آزمایش، عصر طراحان را وادار کرد تا تعاریف جدیدی از جوانی و جهانی بودن را در کار خود بگنجانند. به‌ویژه، ایده تک‌جنسیتی دقیقاً به‌خاطر مفاهیم آزادی چندوجهی‌اش به‌روز شد. در معنای آشکار، تک جنسیت به معنای رهایی از جنسیت بود . اما مهمتر از آن، ارتباط آن با آینده در انکار سلسله مراتب سنتی و نگرش های قدیمی، آن را به یک نیروی محرکه اصلی برای مد تبدیل کرد.

طراحان کلیدی

دهه 1960 نه تنها زلزله جوانان را به همراه داشت، بلکه عصر اکتشافات فضایی نیز بود. همه جنبه های جامعه تحت تأثیر آن قرار گرفتند – از جمله مد، که مستقیماً منعکس کننده زمان بود. پیر کاردین، طراح، با اهمیت زیادی به طراحی مینیمالیستی، ساخت هندسی، استفاده از مواد مصنوعی و ایده یونیسکس، مد را با ایجاد لباس‌های آینده‌نگر متناسب با عصر فضا متحول کرد. او ژاکت‌های تک سینه و یقه گرد، تونیک‌های کشدار و شلوار استرچ برای هر دو جنس تولید کرد.

اطلاعات بیشتر:  تاریخچه برند بالمین

رودی گرنریچ مانند کاردین معاصر خود در زمانی شکوفا شد که ناآرامی های سیاسی و اجتماعی خواستار بازنگری هویت جنسیتی بود. گرنریچ که اغلب به عنوان “مخترع” مد تک جنسیتی شناخته می شود، نمایندگی مردان و زنان در جامعه را با بازی با ایده آل های تثبیت شده بررسی می کند. پروژه تک جنسیتی او با بی‌توجهی به اهمیت ویژگی‌های جنسی و پیش پاافتاده ساختن آنها، خط تقسیم‌بندی جنسیت‌ها را پاک کرد. محور اصلی پروژه لباس یونیسکس، مونوکینی بود . یک لباس شنای یک تکه تاهل که برای پوشیدن مردان یا زنانی که موهای سر و بدن خود را تراشیده بودند، بپوشند.

تاثیر یونیسکس

مفهوم تک جنسیت پیامدهای گسترده ای دارد زیرا جامعه را در چنین سطح اساسی آشفته می کند. مد به ابزاری قدرتمند برای براندازی هویت جنسی از طریق معانی لباس تبدیل می شود. در طول تاریخ و با درجات مختلف موفقیت، طراحان کدهای لباس مرسوم را به چالش کشیده اند. در دهه 1920، شانل زنانگی جدیدی را در مد متصور شد که شامل شلوارها – نماد قدرت مردانه – بود. با این حال، تا جنبش آزادی زنان در دهه 1970 بود که شلوار به عنوان لباس زنانه پذیرفته شد. از این نقطه به بعد، تأثیر یونیسکس به طور گسترده‌تری گسترش می‌یابد تا موضوعات مختلفی در مد از جمله آندروژنی، خرده‌فروشی در بازار انبوه و لباس‌های مفهومی را در بر بگیرد.

دهه 1970 با کاوش جنسیت هم به صورت زیرزمینی و هم در جریان اصلی ادامه یافت. در مد، ایو سن لوران از ظاهر مردانه برای زنان دفاع می کرد در حالی که جنبش های خرده فرهنگی پانک و گلم راک، حداقل از نظر بصری، هویتی را از طریق لباس های آندروژن ایجاد می کرد. بعلاوه، در دهه 1980، ژان پل گوتیه، مردان و زنان را با سارافون‌ها و دامن‌های شلواری به سبک مشابه با الهام از مشرق زمین به پیاده‌روی گربه‌رو فرستاد. به طور همزمان، جنبش موج نو تأثیرات پانک و گلم-راک را در هم آمیخت تا نسل بعدی مد یونیسکس را ایجاد کند.

اطلاعات بیشتر:  معارفه خانه آتیکوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید