به نظر می رسد ویسکوز هرگز از بین نمی رود

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تا به حال به برچسب لباس خود دقت کرده باشید ، احتمالاً کلمه ویسکوز را دیده اید. اما این کلمه چیست؟ پارچه ویسکوز یک الیاف نیمه مصنوعی است که گاهی اوقات آن را الیاف بازسازی می نامند . که بعنوان جایگزین مقرون به صرفه ای برای پارچه ابریشم ابداع شد . در این مقاله در مورد این پارچه همه کاره بیشتر صحبت خواهیم کرد . پس تا اخر این مقاله با ما باشید .

پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه ویسکوز چیست؟
پارچه ویسکوز چیست؟

مواد ویسکوز که در دهه 1880 در فرانسه اختراع شد . اولین الیاف مصنوعی بود که تولید شد. این پارچه از خمیر چوب ساخته شده است . که با مواد شیمیایی مختلف پردازش می شود تا الیاف ایجاد کند. این اولین بار جایگزین مناسب تری برای ابریشم بود . در زمانی که ابریشم (و همه پارچه ها) بسیار گرانتر و دشوارتر از امروز تولید می شد. این کاملاً مصنوعی نیست ، زیرا از تفاله درخت ساخته شده است ، اما به دلیل همه مواد شیمیایی که برای ساخت آن استفاده می شود ، کاملاً طبیعی هم نیست.

نکته دیگری که در مورد ویسکوز باید بدانید این است . که شبیه ابریشم است ، اما یکسان نیست. می پرسید ویسکوز چیست؟ ویسکوز یک نوع ابریشم مصنوعی است ، به جای اینکه با ابریشم مصنوعی جایگزین شود. ویسکو ز را می توان از الیاف گیاهی مختلف و خمیر کاغذ تهیه کرد . در حالی که پارچه احیا کننده ما از چوب یا خمیر بامبو ساخته شده است.

تقلید از الیاف دیگر

به عنوان یک الیاف نیمه مصنوعی ، ویسکوز را می توان شبیه الیاف طبیعی دیگر مانند ابریشم ، پنبه و پشم ساخت. مگر اینکه آموزش ببینید که به چه چیزی نگاه می کنید . گاهی اوقات تشخیص ویسکوز از این الیاف طبیعی (حداقل در حالت خشک شدن) دشوار است. اگر می خواهید همه انواع پارچه و نحوه تشخیص آنها را بشناسید . می توانید از گروه اسپورت پوش کمک بگیرید.

اطلاعات بیشتر:  معرفی نام تجاری بریونی

شناسایی پارچه ویسکوز

اگر به طور اتفاقی برچسب یک پارچه را از دست داده اید . یا یک پارچه خریداری کرده اید و مطمئن نیستید چه نوع است . یک راه آسان برای پیدا کردن آن خیس شدن آن است. ویسکوز بر خلاف ابریشم ، پنبه یا پشم ، وقتی مرطوب است . بسیار سفت می شود . هرچند وقتی خشک به نظر برسد. کوچک می شود؟ تا زمانی که به درستی از آن مراقبت می کنید پس اگرچه ممکن است به نظر برسد که وقتی مرطوب است کوچک می شود . اما پس از خشک شدن به حالت عادی برمی گردد.

ویسکوز چگونه ساخته می شود؟

این پارچه از چه چیزی ساخته شده است؟ خمیر چوب مخصوص کاغذ سازی. تفاله چوب را می تواند از درختان و گیاهانی مانند کاج ، راش ، اکالیپتوس ، بامبو یا نیشکر گرفت. این تفاله مراحل مختلفی را از جمله درمان با مواد شیمیایی خاص طی می کند .تا به پارچه تبدیل کند.

فرایند ساخت ویسکوز پایدار نیست. علاوه بر این ، از آنجا که ویسکوز جایگزین ارزان تری برای برخی از الیاف طبیعی است . پوشاکی که برای آن استفاده می شود . می تواند در دسته “مد سریع” قرار بگیرد . به این معنی که اغلب خیلی سریع دور ریخته شده و در محل دفن زباله به پایان می رسد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید ویسکوز برای هوا و آب بسیار آلوده کننده هستند . و بیشتر درخت یا گیاه در این فرایند دور ریخته یا هدر می رود. مقررات تولید در برخی از مکان ها به این معنی است . که مواد شیمیایی مورد استفاده باید تا آنجا که ممکن است بازیابی شوند . و به عنوان آلاینده منتشر نشوند . اما این مقررات در همه جا اعمال نمی شود.

برخلاف بسیاری از الیاف طبیعی ، در تولید ویسکوز از محصول جانبی حیوانات استفاده نمی شود. این باعث می شود که گیاهخواری دوست داشته باشد . اگرچه باید توجه داشت که وگان دوست و دوستدار محیط زیست همیشه مترادف نیستند. اگر می خواهید ویسکوز بپوشید یا از ویسکوز استفاده کنید . اما نگران تاثیرات زیست محیطی آن هستید ، به دنبال مارک هایی باشید که از ویسکوز ساخته شده از جنگل های کاشته شده و برداشت شده استفاده می کنند.

اطلاعات بیشتر:  7 نوع مرد شیک

این پارچه را چگونه بشوییم؟

پارچه ویسکوز
پارچه ویسکوز

الیاف ویسکوز وقتی مرطوب هستند ضعیف ترند (برخلاف پنبه که برعکس این موضوع است) . بنابراین موارد شستشو و خشک کردن ساخته شده از این پارچه را به دقت رعایت کنید. همانطور که در بالا ذکر شد ، آنها هنگام خیس شدن بسیار سفت می شوند . بنابراین شستن این پارچه با دست ترجیح داده می شود(خیلی بهتر است). لباس های ویسکوز را در خشک کن قرار ندهید . اما اگر می خواهید آنها را برای از بین بردن چین و چروک اتو کنید . این کار را در طرف مقابل انجام دهید ، هنگامی که پارچه هنوز مرطوب است . و تنظیم حرارت کم یا حریر را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید